2021-05-27 / Autor: Dominik Wójcicki
Synthos kupuje od spółki Trinseo dział biznesowy odpowiedzialny za produkcję kauczuków syntetycznych. Sprawdziliśmy, jakie dokładnie aktywa nabywa Synthos?
Przedmiotem przejęcia jest są zakłady produkcyjne w Schkopau, w Niemczech, wytwarzające kauczuki syntetyczne. Przejęcie działalności operacyjnej w Schkopau, obejmującej zarówno infrastrukturę produkcyjną, jak i zaplecze badawczo-rozwojowe. W ten sposób Synthos wkroczy na zupełnie nowy rynek, charakteryzujący się m.in. wyższymi marżami. Dodatkowo transakcja przyczyni się do znacznego poszerzenia zasięgu działalności polskiej spółki oraz pozwoli wykorzystać ogromny potencjał jakim są synergie biznesowe pomiędzy obiema organizacjami.
Trinseo od grudnia ubiegłego roku szukało nabywcy dla swojego biznesu kauczukowego.
- Pozycja rynkowa firmy Synthos daje jej zdecydowaną przewagę w wykorzystaniu licznych możliwości ekspansji na rynku kauczuków syntetycznych. Dodatkowo, jej strategiczne zaangażowanie w ten przemysł czyni ją idealnym właścicielem zakładu w Schkopau. - powiedział Frank Bozich, prezes zarządu i dyrektor generalny Trinseo.
Trinseo jest spółką akcyjną założoną w 2010 roku. Przed utworzeniem firma była w całości własnością koncernu Dow Chemical. Jest czołowym światowym producentem tworzyw sztucznych, spoiw lateksowych i kauczuku syntetycznego. Zajmuje wiodącą pozycję na rynkach, na których konkuruje. Dysponuje 32 zakładami produkcyjnymi w 24 lokalizacjach w 12 krajach. Dodatkowo posiada dziewięć obiektów badawczo-rozwojowych na całym świecie, w tym jednostki rozwoju technologii i centra innowacji. Oczywiście nie wszystkie one są przedmiotem przejęcia ze strony Synthosu. Struktura organizacyjna koncernu wyróżnia bowiem siedem obszarów biznesowych: Kauczuki syntetyczne, Spoiwa lateksowe, Surowce, Polistyren, Styreny dla Ameryki, Materiały inżynieryjne oraz Tworzywa podstawowe.
W 2020 r. Trinseo 57% swoich przychodów osiągnął w Europie, dalsze 26% w Azji i 15% w Stanach Zjednoczonych. Łącznie przychody firmy w minionym roku sięgnęły 3,035 mld dolarów, podczas gdy rok wcześniej było to 3,775 mld dolarów. Zysk netto w 2020 r. wyniósł 7,9 mln dolarów, a w 2019 r. było to 92 mln dolarów. W interesującym nas biznesie kauczukowym Trinseo zanotował w 2020 r. przychody w kwocie 319,7 mln dolarów i były one o 28% niższe niż w roku 2019. Za 16% obniżki przychodów uzyskanych w 2020 r. odpowiadały niższe ceny związane z niższymi kosztami surowcowymi, głównie cenami styrenu i butadienu. Za 12% spadku przychodów odpowiadał natomiast mniejszy wolumen sprzedaży związany z malejącym popytem na światowym rynku opon z powodu COVID-19.
Głównym produktem Trinseo, którego nowym właścicielem zostaje Synthos, są kauczuki butadienowo-styrenowe (SSBR), produkowane na bazie technologii polimeryzacji w roztworze. 44% tego surowca dostępnego na rynkach Europy Zachodniej pochodzi właśnie od tej firmy.
Spółka produkuje kauczuk SSBR stosowany w oponach o wysokich osiągach oraz w technicznych wyrobach gumowych, takich jak taśmy przenośnikowe, węże, uszczelki i uszczelki. Posiada szeroką gamę technologii i asortymentu kauczuku syntetycznego. Około 88% sprzedaży SSBR przypada na rynek opon. Trinseo ma silne relacje z wieloma czołowymi światowymi producentami opon i jest preferowanym dostawcą surowców dla tych firm.
- W ciągu ostatnich kilku lat ściśle współpracowaliśmy z głównymi producentami opon na całym świecie, aby opracować wiele nowych gatunków kauczuku SSBR, odpowiadając w ten sposób na kluczowe potrzeby rynkowe w zakresie poprawy zużycia paliwa, przyczepności i właściwości ściernych opon, które naszym zdaniem doprowadzą do znacznego wzrostu popytu na kauczuki syntetyczne w Europie i na świecie. Sprzedaż zaawansowanych gatunków SSBR jako procent naszego całkowitego segmentu kauczuku syntetycznego stale rosła od 2013 roku i oczekujemy, że ten asortyment produktów z zakresu kauczuku syntetycznego będzie nadal przechodził na bardziej zaawansowane gatunki SSBR, aby sprostać zmianie popytu na produkty. Nasze marże na SSBR są zazwyczaj około trzy razy wyższe niż w przypadku syntetycznego kauczuku klasy ESBR – komentują przedstawiciele Trinseo.
Dodają przy tym, że opony o wysokich osiągach stanowią szczególnie atrakcyjny rynek dla producentów kauczuków, ponieważ zapewniają klientom końcowym znaczną wartość. Oczekuje się, że rynek opon o wysokich osiągach będzie rósł w średnim rocznym tempie około 8% do 2025 r., zaś producenci opon będą nieustannie poszukiwać ulepszeń, optymalizując połączenie oszczędności paliwa i przyczepności na mokrej nawierzchni.
Drugim typem kauczuków produkowanych przez Trinseo są kauczuki butadienowo-styrenowe (ESBR). Są one wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań w segmentach opon i technicznych wyrobów gumowych. ESBR zapewnia lepszą przyczepność bieżnika opon na mokrej nawierzchni i wytrzymałość wewnętrznej warstwy opon, umożliwiając łatwiejszą obróbkę opon.
Podział między uzyskiwanymi przez Trinseo przychodami uzyskanymi ze sprzedaży SSBR a ESBR wynosi 64% do 30% na korzyść SSBR.
Po zawarciu umowy Synthos oraz Trinseo rozpoczną ścisłą współpracę celem zapewnienia płynnego procesu połączenia obu organizacji. Transakcja wymaga zezwoleń regulacyjnych, w tym także zgody urzędu antymonopolowego. Powinna zostać sfinalizowana do końca 2021 roku.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...