2018-06-21 / Autor: Anneliese Wilsch-Irrgang, Henkel AG & Co. KGaA
Z perspektywy producentów oferujących produkty szybkozbywalne, kluczową rolę odgrywa zrównoważony charakter wyrobów oraz zgodność z wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa konsumentów i środowiska.
Czynniki te muszą być uwzględniane przy opracowywaniu nowych produktów oraz optymalizacji już dostępnej oferty. Naturalnie wszystkie produkty muszą również spełniać wymagania konsumentów końcowych pod względem atrakcyjności i oczekiwanej skuteczności działania. Istotne znaczenie ma także optymalizacja kosztów produkcji.
Konsumenci słusznie oczekują również, aby nabywane przez nich produkty były bezpieczne. Bardzo konkretne wymagania dotyczące działania obowiązują w przypadku produktów przeznaczonych do prania oraz domowych środków czystości. Z tego względu coraz większego znaczenia nabiera konsumencka ocena jakości sensorycznej. Szczególnie istotnym aspektem jest tutaj zapach. Bardzo często wpływa bowiem nie tylko na ogólną atrakcyjność danego produktu, ale także na jego postrzeganą skuteczność działania. Gdy środki czystości mają przyjemny zapach, zmywanie naczyń, czyszczenie czy pranie mogą być całkiem przyjemne. Dlatego właśnie większość detergentów i środków czyszczących zawiera kompozycje zapachowe.
Ograniczona ilość substancji zapachowych
Zapach ma duży wkład w sukces rynkowy wielu domowych środków piorących i czyszczących. Produkty do prania i środki czystości zawierają niewiele substancji zapachowych w porównaniu z innymi składnikami. Zazwyczaj kompozycja zapachowa stanowi od 0,1% (środki czyszczące ogólnego przeznaczenia) do 2,5% (środki do płukania tkanin) składu produktu. Znacznie większe ilości składników zapachowych mogą być stosowane w środkach specjalnego przeznaczenia, takich jak kostki toaletowe czy odświeżacze powietrza.
Istotne różnice można również dostrzec w składzie kompozycji zapachowych w zależności od klasy produktu.
Odświeżacze powietrza muszą zawierać lotne składniki zapachowe, które zapewniają jednolite rozprzestrzenianie się zapachu w pomieszczeniu. Z kolei płyny do mycia naczyń muszą przyjemnie pachnieć same w sobie oraz podczas używania. Zapach nie powinien jednak utrzymywać się na umytych naczyniach. Ta właściwość jest z kolei pożądana w środkach do prania i płynach do płukania tkanin. Konsumenci oczekują, aby zapach był trwały i utrzymywał się na wypranych tkaninach.
Skład kompozycji
Aby uzyskać wymagany efekt, funkcjonalne kompozycje zapachowe zawsze zawierają mieszaniny składników aromatycznych. W tym celu wykorzystywane są substancje naturalne, takie jak olejki eteryczne (np. olejek cytrusowy), które również mają rozbudowany skład. Dotyczy to także innych zapachów pochodzenia botanicznego (żywic, naturalnych wyciągów roślinnych).
Syntetyczne związki zapachowe są trzonem funkcjonalnych kompozycji zapachowych. W przeciwieństwie do olejków eterycznych, występują zazwyczaj w odpowiednich ilościach, mają stałą jakość i są korzystne cenowo. Stanowią tym samym bardziej atrakcyjną opcję w branży dóbr konsumpcyjnych. Producenci kompozycji zapachowych często korzystają też z tak zwanych „baz”. Są to wstępne mieszaniny składników zapachowych pozyskiwanych od innych producentów. Olejek zapachowy ma zwykle w składzie 30–70 pojedynczych składników. Niestety z punktu widzenia producentów domowych środków piorących i czyszczących kompozycje zapachowe stanowią w pewnym sensie „czarne skrzynki”. Ponieważ kompozycji zapachowych nie można łatwo opatentować, dostawcy nie ujawniają ich pełnego składu. Formuły zapachowe są jednak jawne co najmniej w takim zakresie, jaki jest niezbędny do oceny bezpieczeństwa produktu i prawidłowego zadeklarowania składników na opakowaniu.
Szczególnie ważne: bezpieczeństwo
Producenci związków i kompozycji zapachowych zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoich produktów. W tym celu już w 1966 roku powstał Instytut Badawczy Materiałów Zapachowych (Research Institute for Fragrance Materials, RIFM). RIFM zajmuje się badaniem właściwości ekologicznych i toksykologicznych substancji zapachowych. Na podstawie tych badań Międzynarodowe Stowarzyszenie Substancji Zapachowych (International Fragrance Association, IFRA) publikuje standardy regulujące kwestię bezpiecznego wykorzystywania surowców.
W aktualnie obowiązujących standardach IFRA ujęte są ograniczenia lub zakaz stosowania 191 substancji. Przykładowo, już od wielu lat w funkcjonalnych kompozycjach zapachowych zakazane jest stosowanie zapachów na bazie piżma nitrowego oraz geranonitrylu.
Ponadto producenci produktów do prania i środków czystości uzgadniają dodatkowe ograniczenia dotyczące określonych substancji i w proaktywny sposób rezygnują z ich stosowania. Na przykład już w grudniu 1993 roku podmioty należące do Zrzeszenia Producentów Kosmetyków i Chemii Gospodarczej (IKW) dobrowolnie zadecydowały o wyeliminowaniu ze środków piorących i czyszczących piżma ksylenowego. W 2009 roku składnik ten został również objęty zakazem przez IFRA.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 2/2018 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...