2023-10-03
Badanie dla koncernu Lanxess pokazuje, że pozostałości biocydów nie migrują z produktów skórzanych. Oznacza to bezpieczny dla człowieka kontakt z produktami skórzanymi.
Biocydy stosowane do konserwacji półproduktów skórzanych nie migrują z gotowych wyrobów skórzanych. Zostało to udowodnione w badaniu przeprowadzonym przez Instytut FILK we Freibergu w Niemczech. W związku z tym kontakt z produktami skórzanymi nie niesie ryzyka dla konsumentów końcowych. Kwestię te chciał wyjaśnić koncern Lanxess.
Wyniki badania migracji mają kluczowe znaczenie dla oceny potencjalnego ryzyka związanego z pozostałościami biocydów w wyrobach skórzanych. Mierząc ilości migrujących biocydów, eksperci mogą ocenić prawdopodobieństwo narażenia ludzi na ekspozycję i związane z tym ryzyko.
W celu przedstawienia szerokiego zakresu zastosowań, wyprodukowano i przetestowano różne rodzaje skóry: skórę samochodową, skórę obuwniczą, skórę odzieżową i skórę meblową. Próbki poddano działaniu fungicydów OPP, CMK, OIT i TCMTB, które są najczęściej stosowane w produkcji skóry. Zapobiegają one rozwojowi pleśni w półproduktach skórzanych, a tym samym hamują ich rozkład. Substancje te odgrywają ważną rolę w jakości skóry. Wszystkie cztery fungicydy osiągnęły oczekiwane rezultaty we wszystkich rodzajach skór. Migracje pozostałości biocydów nie zostały wykryte.
Produkcja skóry to złożony proces, który obejmuje kilka etapów przekształcania surowych skór zwierzęcych w wysokiej jakości materiał. Kluczowym aspektem tego procesu jest stosowanie biocydów, które chronią pośrednie produkty skórzane przed rozwojem drobnoustrojów i psuciem się.
Biocydy, takie jak PCMC (4-chloro-3-metylofenol), OPP (ortofenylofenol) (2-fenylofenol), OIT (oktyloizotiazolinon) i TCMTB (2-(tiocyjanometylotio)benzotiazol) są szeroko stosowane w procesie garbowania skóry. Zapobiegają atakowi drobnoustrojów, gniciu i psuciu się półproduktów skórzanych, w tym Wet Blue i Wet White. Ich właściwości przeciwdrobnoustrojowe zapewniają skuteczną ochronę półproduktów skórzanych podczas produkcji i przechowywania.
Pomimo dokładnego i najnowocześniejszego przetwarzania i obróbki, gotowe produkty skórzane mogą zawierać pozostałości biocydów. Może to budzić obawy o potencjalne ryzyko dla konsumentów, którzy noszą skórzane przedmioty, takie jak buty, torby i odzież, a tym samym mają bezpośredni kontakt ze skórą. Badanie migracji ma zatem kluczowe znaczenie dla zapewnienia wglądu w migrację biocydów z produktów skórzanych. Badanie symulowało warunki, na jakie mogą być narażone produkty skórzane podczas ich cyklu życia.
W teście migracji sprawdzono, czy cztery biocydy migrują do tkaniny bawełnianej nasączonej roztworem sztucznego potu. Wszystkie zmierzone wartości były poniżej granicy wykrywalności.
Brak wykrywalnych pozostałości biocydów w tkaninach bawełnianych nasączonych roztworem potu oznacza dodatkowy poziom bezpieczeństwa dla konsumenta. Wyniki badania dowodzą, że niepożądane pozostałości biocydów z nieuniknionej konserwacji w procesie produkcji skóry nie migrują z gotowego wyrobu skórzanego.
Lanxess jest jednym z wiodących producentów biocydów i preparatów zawierających biocydy. Portfolio produktów obejmuje ważne środki konserwujące OPP i PCMC. Oba są znane jako bezpieczne biocydy i dlatego są wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań. Fenolowe składniki aktywne ulegają degradacji w niskich stężeniach w biologicznych oczyszczalniach ścieków i w środowisku wodnym.
Jednym z najważniejszych produktów Lanxess do konserwacji skóry jest Preventol U-Tec G, który składa się z ponad 90% czystych składników aktywnych i łączy w sobie zalety biocydów fenolowych (PCMC i OPP) oraz elektrofilowo aktywnego OIT. Ma on zastosowanie do wszystkich garbowanych skór, tj. mokrych skór niebieskich, skór bezchromowych i garbowanych roślinnie.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...