2023-04-21
Pod hasłem „Bezpieczeństwo na radarze - bieżący stan i rozwiązania na przyszłość” odbyło się Seminarium Programu Bezpieczna Chemia, organizowane przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego (PIPC). Wydarzenie stanowiło okazję do dyskusji oraz wymiany dobrych praktyk wszystkich zainteresowanych bezpieczeństwem branży.
Polska Izba Przemysłu Chemicznego, jako ekspercka organizacja branżowa, po raz kolejny w tym roku zorganizowała wyjątkowe spotkanie sektora chemicznego, w ramach którego przedstawiciele branży tym razem rozmawiali o tym, jakie działania Polska Chemia podejmuje w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa.
- Projekt Bezpieczna Chemia koncentruje się wokół zagadnień związanych z bezpieczeństwem procesowym, znaczeniem BHP, legislacją oraz współpracą z organami kontroli i promocją dobrych praktyk. Celem działań w jego ramach jest zwiększenie świadomości znaczenia bezpieczeństwa pracy w firmach członkowskich PIPC oraz promowanie najwyższych standardów działań w obszarze bezpieczeństwa w całym przemyśle chemicznym. Dziś, podczas Seminarium, rozmawiamy
o wyzwaniach, przewidywaniu zagrożeń, ryzykach wynikających z pracy w sektorze, ale także
o innowacjach i nowych technologiach mających wpływ na bezpieczeństwo. Dyskutujemy również na temat perspektyw - będziemy zastanawiać się, jak działania podejmowane w zakresie bezpieczeństwa mogą przełożyć się na funkcjonowanie całej branży, a z drugiej strony – w jaki sposób wpłynie to na trendy ją kształtujące – powiedział, otwierając wydarzenie Tomasz Zieliński, prezes zarządu PIPC.
Pierwsza rozmowa ekspercka dotyczyła zakończonych niedawno konsultacji Komisji Europejskiej w sprawie rewizji rozporządzenia CLP (klasyfikacja, oznakowanie i pakowanie substancji i mieszanin), które wraz z rozporządzeniem REACH jest podstawą unijnego prawodawstwa w zakresie chemikaliów. Zmiany w CLP będą miały wpływ na zarządzanie regulacyjne w ramach REACH, jak również na przepisy unijne odnoszące się do poszczególnych produktów.
Kamil Szydłowski, Advocacy Manager w BASF Polska wskazał, iż wysoce niepokojące jest podejście KE do grupowania substancji i odejście od tzw. oceniania „substancja po substancji” na podstawie ich swoistych właściwości, gdyż może to powodować błędną klasyfikację.
PIPC wzięła aktywny udział w konsultacjach Komisji, a ekspertka Izby wymieniła najważniejsze wnioski i postulaty zawarte w stanowisku Izby:
Przedstawiciel BASF wskazał, że Komisja Europejska coraz bardziej doprecyzowuje wszelkie procedury i założenia w ramach CLP – przemysł wie na ten temat coraz więcej, jednak czeka na oficjalne publikacje.
Druga rozmowa ekspercka odbyła się z udziałem Marcina Pielata, kierownika Biura BHP w ANWIL-u oraz Barbary Makowskiej, Group Health & Safety Manager w CIECH. Prelegenci opowiedzieli o realizowanych w ich przedsiębiorstwach przedsięwzięciach z zakresu bezpieczeństwa.
Reprezentantka CIECH wskazała, że systemowość, obszar techniczny i infrastruktura oraz tzw. "miękki BHP" (w tym wszelkie szkolenia, kompetencje itp.) to trzy główne obszary, na których skupiają się działania Grupy we wskazanym obszarze. Nadmieniła, iż CIECH stara się docierać do pracowników na różne sposoby, prowadzi m.in. szeroko zakrojoną edukację z menadżerami wszystkich szczebli w ramach misji "Bezpieczny CIECH". Grupa dostosowuje szkolenia w zależności od potrzeb i od zróżnicowania działów, uczy identyfikacji ryzyka oraz tego, jak należy o bezpieczeństwie rozmawiać z pracownikami, stawia również na aspekt praktyczny szkoleń.
Przedstawiciel ANWIL-u podkreślił, że spółka prowadzi szereg działań edukacyjnych, wdraża plany poprawy warunków pracy, różne zadania inwestycyjne, a niezwykle ważna jest poprawa kultury bezpieczeństwa. Ekspert dodał, iż ANWIL prowadzi stały nadzór chemikaliów stosowanych w zakładach, na każdym etapie ich użytkowania, pytany zaś o „przepis na sukces” w obszarze bezpieczeństwa, wskazał, iż nie ma jednej konkretnej recepty, gdyż wpływa na niego wiele czynników. Zaznaczył, że spółka kładzie duży nacisk na system prewencji i realizuje politykę pro-safety.
Dalszą część wydarzenia stanowił blok prezentacji eksperckich, który zawierał m.in. omówienie propozycji dostępnych rozwiązań w odpowiedzi na wyzwania i potrzeby przemysłu chemicznego
z punktu widzenia dbałości o bezpieczeństwo, a także przykłady różnych projektów w praktyce, które przyniosły korzyści. Prezentacje przedstawili:
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...