2021-11-18 / Autor: Artykuł opracowany przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego
Bezpieczeństwo procesowe, BHP, legislacja, promocja dobrych praktyk i współpraca z organami kontroli – wszystkie te kwestie stoją w centrum zainteresowania polskiej chemii. Jako sektor, którego jednym z fundamentalnych filarów funkcjonowania jest obszar bezpieczeństwa, branża upowszechnia najwyższe standardy w tym zakresie.
Pod koniec czerwca br. Komisja Europejska (KE) opublikowała Strategiczne ramy UE dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021–2027. W dokumencie podkreślono, że ochrona ludzi przed zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy stanowi kluczowy element zapewnienia wszystkim pracownikom godnych warunków pracy. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy i poprawa normy BHP w całej UE, we wszystkich sektorach. Wśród działań KE związanych z poprawą bezpieczeństwa znajduje się również Strategia UE w zakresie chemikaliów mająca na celu eliminowanie negatywnego wpływu chemikaliów na człowieka i środowisko. Wszystkie te regulacje sprawiają, że przed polską chemią stoi wiele wyzwań i ambitnych celów.
– Sektor chemiczny jest liderem w przemyśle w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa, do budowy którego potrzeba wielu elementów. Z jednej to strony innowacje, nowoczesne technologie, bez których w dzisiejszym świecie nie da się „iść do przodu”, z drugiej zaś odpowiednie otoczenie regulacyjne i wsparcie ze strony administracji, by wszelkie zmiany można było łatwiej i skuteczniej wdrażać. Przemysł jest gotowy sprostać nowym wyzwaniom, ale opracowanie i wprowadzenie na rynek nowych rozwiązań nie jest szybkim i prostym procesem. Ważnym elementem przemian jest transformacja cyfrowa, która dostarcza licznych rozwiązań prowadzących do automatyzacji procesów, usprawnienia produkcji, lepszej ochrony pracowników i jeszcze większego ograniczenia wypadkowości, co ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa w branży chemicznej – podkreśla Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
Bezpieczne rozwiązania branży
Przekształcenie dotychczasowych procesów technologicznych i linii produkcyjnych w przemyśle chemicznym wymaga podejmowania licznych działań, w tym m.in. prac badawczo-rozwojowych, jak również odpowiednich nakładów finansowych. Branża musi pracować nad alternatywnymi rozwiązaniami, substancjami, modyfikować i ulepszać już istniejące technologie i produkty, aby sprostać nie tylko nowym regulacjom, lecz także oczekiwaniom konsumenckim.
– Przemysł chemiczny, mając na uwadze kluczowe znaczenie obszaru bezpieczeństwa w swoim codziennym funkcjonowaniu, musi mierzyć się z licznymi zagrożeniami, dbać o pracowników, mając jednocześnie świadomość ogromnej złożoności procesów, różnorodności chemikaliów i rozbudowanej infrastruktury przemysłowej. Należy pamiętać, iż sektor chemiczny podejmuje liczne działania, aby sprostać nowym wyzwaniom regulacyjnym i być jeszcze bardziej bezpiecznym zarówno dla środowiska, jak i człowieka – wskazuje Anna Zalewska, senior ekspert w Pionie Rzecznictwa i Legislacji w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego.
Bezpieczeństwo w dobie wodorowej rewolucji
Branża chemiczna nie pozostaje bierna, o czym świadczą licznie opracowywane nowe technologie i wdrażane innowacje. Przykładem tego typu inicjatyw są działania związane z rozwojem technologii wodorowych. Z wodorem, który zyskał miano nowoczesnego „paliwa przyszłości”, wiąże się szereg kwestii dotyczących bezpieczeństwa jego produkcji i wykorzystania. Do jego magazynowania potrzebne są specjalne, wytrzymałe zbiorniki, z kolei aby był produkowany w bezpieczny sposób kluczowe są odpowiednie instalacje. Niezbędna jest specjalistyczna aparatura pomiarowa, niezwykle istoty jest również aspekt bezpieczeństwa obsługi i projektowania instalacji wodorowych. Wodór to zatem coś więcej niż „tylko” paliwo i należy patrzeć na niego znacznie szerzej, także w kontekście bezpieczeństwa procesowego. Chemia, będąca głównym producentem wodoru, w sposób oczywisty będzie jednym z kluczowych „graczy” w rozwoju rozwiązań i technologii opartych o ten jeden z najbardziej powszechnych pierwiastków chemicznych.
Bezpieczeństwo w centrum zainteresowań polskiej chemii
Bezpieczeństwo, jako jeden z priorytetów branży chemicznej, jest jednym głównych z obszarów, na którym koncentrują się prace Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC). Jako ekspercka organizacja branżowa, PIPC stanowi platformę dyskusji i wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk wszystkich zainteresowanych kwestiami związanymi z bezpieczeństwem w polskim przemyśle chemicznym. Współpraca PIPC z krajową administracją oraz jej aktywny udział na forum unijnym sprawiają, iż polska chemia ma realny głos w tak ważnych kwestiach jak poprawa bezpieczeństwa, wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych czy klasyfikacja substancji i mieszanin chemicznych. Polska Izba Przemysłu Chemicznego jest także organizatorem Programu Bezpieczna Chemia – jedynego w Polsce projektu poświęconego kwestiom szeroko rozumianego bezpieczeństwa skierowanego do przedsiębiorstw sektora chemicznego. Projekt koncentruje się wokół zagadnień związanych z bezpieczeństwem procesowym, znaczeniem BHP, legislacją oraz współpracą z organami kontroli i promocją dobrych praktyk. Celem działań jest zwiększenie świadomości znaczenia bezpieczeństwa pracy w firmach członkowskich PIPC oraz promowanie najwyższych standardów działań w obszarze bezpieczeństwa w całym przemyśle chemicznym.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...