2024-03-25
BASF podtrzymuje swoje zapewnienie, iż chce być pionierem na drodze do neutralności klimatycznej.
- Naszym celem do roku 2050 jest osiągnięcie zerowej emisji CO2 netto w przypadku naszej produkcji i zakupów energii. Pomimo trudnych czasów gospodarczych, jesteśmy mocno zaangażowani w realizację tego ambitnego celu. Zmieniamy sposób produkcji. Dzięki nowym zelektryfikowanym technologiom, takim jak pierwszy na świecie elektrycznie podgrzewany kraker do krakowania parowego, testujemy to, co jest możliwe. Zmieniamy sposób dostaw energii z szarej na zieloną, czy to poprzez inwestycje w farmy wiatrowe, fotowoltaikę czy kontrakty na zieloną energię elektryczną. Już teraz pokrywamy 20% naszego zapotrzebowania na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Do 2030 roku odsetek ten powinien wzrosnąć do co najmniej 60% na całym świecie – mimo że nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie. W 2023 roku zainaugurowaliśmy działanie morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid na holenderskim Morzu Północnym. Oprócz tego realizujemy dwie inne duże inwestycje w farmy wiatrowe: na niemieckim Morzu Północnym i u wybrzeży Zhanjiang w Chinach. Ponadto zobowiązaliśmy się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z surowców zakupionych od naszych dostawców. Do 2030 r. zamierzamy zmniejszyć naszą emisję w Zakresie 3 o 15% w porównaniu z 2022 r. W przyszłości chcemy pozyskiwać od naszych dostawców surowce o mniejszym śladzie węglowym niż dzisiejszy poziom - komentuje MartinBrudermüller, prezes koncernu BASF.
Firma stale poszerza swoje portfolio produktów niskoemisyjnych. Na początku 2024 r. wprowadziła rozwiązanie zwiększające obieg zamknięty w przemyśle tekstylnym. Odpady tekstylne są poddawane recyklingowi jako cenny surowiec do produkcji poliamidu 6. Firma modowa Zara zaprezentowała niedawno kurtkę wykonaną w całości z poliamidu BASF pochodzącego z recyklingu.
- Dla przemysłu chemicznego Europa nadal będzie rynkiem najbardziej wymagającym ze względu na niski wzrost i strukturalnie wyższe ceny energii w porównaniu z innymi regionami. Ponadto istnieją coraz bardziej dalekosiężne wymagania regulacyjne. BASF i duża część branż naszych klientów tonie w morzu biurokracji. Niemniej pozostaję optymistą. Możemy z powodzeniem utrzymać i wzmocnić naszą bazę przemysłową w Europie, jeśli wśród społeczeństwa, biznesu i decydentów będzie powszechna chęć przyjęcia zmian. Będzie to jednak wymagało również nowych ram regulacyjnych. Dokładnie zaś takich, które promują innowacje na rzecz ochrony klimatu, umożliwiają międzynarodową konkurencyjność nowych procesów i przyspieszają ekspansję energii odnawialnych po konkurencyjnych cenach. Potrzebujemy porozumienia przemysłowego, aby ponownie wspierać większą przedsiębiorczość, kreatywność i rentowny wzrost przemysłu chemicznego i branż naszych klientów w Europie - dodaje prezes BASF.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...