2025-01-20
Koncern BASF rozpoczał prace nad optymalizacją mechanicznego recyklingu tworzyw sztucznych. Innowacyjne technologie pomiarowe i sztuczna inteligencja określą skład odpadów tworzyw sztucznych w czasie rzeczywistym. Możliwe ma być dzięki temu uzyskanie lepszej jakości przetworzonych tworzyw sztucznych. E fekcie wyższe wskaźniki recyklingu wzmocnić mają gospodarkę o obiegu zamkniętym.
BASF nawiązał współpracę z Endress+Hauser i TechnoCompound, a także z uniwersytetami w Bayreuth i Jenie, aby zbadać, w jaki sposób można ulepszyć mechaniczny recykling tworzyw sztucznych. Projekt SpecReK ma na celu wiarygodną i precyzyjną identyfikację składu odpadów tworzyw sztucznych w procesie recyklingu, a tym samym poprawę jakości przetworzonych tworzyw sztucznych. Zostanie to osiągnięte poprzez połączenie najnowocześniejszych technik pomiarowych ze sztuczną inteligencją.
Naukowcy wykorzystują metody spektroskopowe, które interpretują interakcje materiału ze światłem, aby uzyskać informacje o strukturze chemicznej przetworzonych tworzyw sztucznych. Partnerzy projektu chcą wykorzystać te dane do określenia w czasie rzeczywistym podczas przetwarzania, jakie gatunki tworzyw sztucznych, dodatki i zanieczyszczenia znajdują się w materiale. W kolejnym kroku algorytm AI rozpozna wzorce w danych pomiarowych i zaleci, jakie dodatkowe komponenty należy dodać lub w jaki sposób dostosować proces recyklingu, aby poprawić jakość uzyskanego z recyklingu plastiku.
- Obecnie nie dysponujemy niezbędnymi narzędziami analitycznymi, aby określić podczas przetwarzania, jakie dokładnie komponenty znajdują się w mechanicznie przetworzonych tworzywach sztucznych. Informacje te są jednak potrzebne do oceny i poprawy jakości odpadów tworzyw sztucznych. Umożliwi nam to wykorzystanie większej ilości mechanicznie przetworzonych tworzyw sztucznych do produkcji wysokiej jakości produktów i uczynienia procesów recyklingu bardziej wydajnymi i zrównoważonymi - wyjaśnia Bernhard von Vacano, kierownik programu badawczego Plastics Circularity w BASF.
Obecnie większość odpadów tworzyw sztucznych, które są wysyłane do recyklingu, jest poddawana recyklingowi mechanicznemu. Odpady są zbierane, sortowane, kruszone, czyszczone, a następnie topione. W zależności od materiału wejściowego i stopnia sortowania, ten stopiony materiał może zawierać różne rodzaje tworzyw sztucznych, dodatków i zanieczyszczeń. Dlatego jakość przetworzonych odpadów często się zmienia i nie zawsze jest wystarczająca, aby ponownie przetworzyć je na wysokiej jakości produkty z tworzyw sztucznych.
- W związku ze wzrastającym zapotrzebowaniem na wysokiej jakości materiały pochodzące z recyklingu oraz obecnymi ramami prawnymi, kluczowe będzie doskonałe zrozumienie właściwości materiałowych i składu mechanicznie przetworzonych odpadów tworzyw sztucznych oraz optymalizacja procesu. W ten sposób wzmocnimy gospodarkę o obiegu zamkniętym - dodaje Bernhard von Vacano.
W przypadkach, gdy mechaniczny recykling odpadów z tworzyw sztucznych nie jest technologicznie wykonalny lub zbyt skomplikowany, tworzywa sztuczne można również przywrócić do obiegu materiałowego poprzez recykling chemiczny. Oba procesy recyklingu - chemiczny i mechaniczny - są ważne dla funkcjonowania gospodarki o obiegu zamkniętym i mogą się wzajemnie uzupełniać.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...