2025-03-20
BASF otworzył 54-megawatowy elektrolizer o wydajności do 8 tys. ton wodoru rocznie. Firma przyznaje, że to kluczowy krok w zwiększaniu produkcji produktów o zmniejszonym śladzie węglowym.
Największy w Niemczech elektrolizer z membraną wymiany protonów (PEM) został uruchomiony w kompleksie BASF w Ludwigshafen. Zaprojektowany do produkcji wodoru bezemisyjnego, elektrolizer ma podłączone obciążenie 54 megawatów i zdolność do zaopatrywania głównej instalacji do jednej tony tego surowca na godzinę. Budowa zakładu trwała dwa lata oi odbywała się we współpracy z Siemens Energy.
- Nasz nowy elektrolizer wody jest osadzony w produkcji i infrastrukturze zakładu w Ludwigshafen, co czyni go naprawdę wyjątkowym pod względem integracji ze środowiskiem produkcji chemicznej. W systemie zainstalowano łącznie 72 stosy – moduły, w których odbywa się rzeczywisty proces elektrolizy. Elektrolizer ma potencjał zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w głównym zakładzie BASF nawet o 72 tys. ton rocznie. Bezemisyjna produkcja wodoru – przy użyciu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – jest podstawą wzrostu rynku produktów chemicznych o zmniejszonym śladzie węglowym. Po wyprodukowaniu wodór jest wprowadzany do sieci wodorowej zakładu i dystrybuowany do zakładów produkcyjnych jako surowiec. Oprócz wykorzystania go jako surowca do produktów chemicznych, BASF planuje dostarczać wodór na potrzeby mobilności w regionie metropolitalnym Ren-Neckar, wspierając rozwój gospodarki wodorowej - poinformowała Katja Scharpwinkel, członek zarządu BASF SE i dyrektor zakładu w Ludwigshafen.
Uruchomienie elektrolizera umożliwia koncernowi wspieranie klientów w osiąganiu ich celów klimatycznych poprzez oferowanie im produktów o mniejszym śladzie węglowym.
- Jednocześnie zdobywamy doświadczenie w naszym największym zakładzie Verbund dzięki integracji i obsłudze systemu, który przybliża nas o krok do przekształcenia naszego głównego zakładu w Ludwigshafen - dodała przedstawicielka BASF.
Do tej pory wodór, wykorzystywany m.in. w produkcji amoniaku i metanolu, był wytwarzany przez BASF głównie za pomocą reformingu parowego na bazie gazu ziemnego lub jako produkt uboczny.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...