2024-06-14
Autorska technologia recyklingu chemicznego firmy BASF o nazwie ChemCycling polega na wykorzystywaniu odpadów tworzyw sztucznych, jako surowca w procesie produkcji materiałów o podwyższonych parametrach.
- Recykling chemiczny, jako uzupełnienie recyklingu mechanicznego, może zwiększyć wskaźniki recyklingu i przyczynić się do skuteczniejszego zamknięcia obiegu w zagospodarowaniu tworzyw sztucznych. Koncepcja ChemCycling® w BASF polega na wykorzystaniu odpadów plastikowych jako surowca wtórnego w procesie produkcji materiałów o podwyższonych parametrach. Udział surowców z recyklingu jest przypisywany poszczególnym produktom z certyfikatem Ccycled®, wytwarzanym w zintegrowanym systemie produkcji. Udział ten jest określany zgodnie z zasadą bilansu masy, a nasi klienci mogą przetwarzać te produkty w taki sam sposób jak ich konwencjonalne odpowiedniki. Asortyment Ccycled® liczy obecnie około 240 produktów, które nasi klienci wykorzystują do różnych zastosowań – w opakowaniach żywności i kontenerach do transportu leków w kontrolowanej temperaturze, w tworzywach o podwyższonych parametrach dla branży motoryzacyjnej oraz w tekstyliach funkcjonalnych - informują przedstawiciele koncernu BASF.
Firma przypomina, że odpady tworzyw sztucznych, zanieczyszczające morza, są postrzegane jako jedno z głównych wyzwań środowiskowych w skali światowej. Z jednej strony nasila się presja regulacyjna w związku z kwotami i zdolnością do recyklingu, z drugiej zaś odbiorcy zdecydowanie dążą do uzyskania w swoich wyrobach coraz większego udziału materiałów pochodzących z recyklingu. Stawienie czoła tym wyzwaniom wymaga innowacji i wspólnych wysiłków w skali światowej i w całym łańcuchu wartości.
W 2018 r. w BASF opracowano technologię recyklingu chemicznego o nazwie ChemCycling. W procesach termochemicznych odpady plastikowe są rozkładane na oleje lub produkty gazowe, które wykorzystuje się następnie jako surowce w przemyśle chemicznym. Mogą one zastąpić surowce kopalne i posłużyć do wytwarzania nowych produktów, szczególnie tworzyw sztucznych. Dzięki zewnętrznie certyfikowanemu systemowi można do każdego produktu dodawać część surowca pochodzącego z odzysku.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...