2016-09-26
W ocenie Marka Jagieły, dyrektor działu chemii przemysłowej i działu rozwoju rynku w BASF Polska, to współpraca jest najlepszym sposobem na zwiększenie przewag konkurencyjnych przemysłu chemicznego w naszym kraju.
Zdaniem przedstawiciela BASF Polska, w budowaniu konkurencyjności firm chemicznych największą rolę odgrywa dostęp do surowców, jako istotny czynnik kosztowy; innowacyjne technologie oraz zróżnicowane portfolio produktowe. Ponadto do najbardziej aktualnych wyzwań stojących przed firmami działającymi na polskim i europejskim rynku chemicznym należą m.in. kwestie regulacyjne, a także mniejsza dostępność i wyższe koszty surowców w Europie, mogące powodować konieczność poszukiwania nowych rynków zbytu czy przenoszenia produkcji do innych regionów świata. Receptą na tego typu wyzwania jest przede wszystkim zwiększanie innowacyjności produkcji chemicznej, skupienie na specjalistycznych rozwiązaniach i coraz większy nacisk na wdrażanie nowych rozwiązań. Kluczową kwestią, która zadecyduje o efektywności tego typu działań może być również otwarcie na partnerstwa i dialog.
- Firma BASF jest obecna na polskim rynku chemicznym od blisko 25 lat. Znajomość branży pozwala nam na dostosowywanie innowacyjnych rozwiązań do rzeczywistych potrzeb tutejszego rynku. Wytyczanie trendów i poszukiwanie odpowiedzi dla najważniejszych wyzwań gospodarczych i społecznych najefektywniejsze jest wówczas, gdy odbywa się na drodze wymiany myśli i doświadczeń z przedstawicielami działających w polskim sektorze firm. Istotne jest tu wsłuchiwanie się w potrzeby partnerów i klientów, zrozumienie ich i konsekwentne dążenie do realizacji wspólnych celów. Otwartość, zaufanie i połączenie potencjałów badawczych jest istotą innowacyjności – przyznaje Marek Jagieła, dyrektor działu chemii przemysłowej i działu rozwoju rynku.
Ważna ma być także kwestia wspólnej dbałości przedstawicieli branży o budowanie spójnego wizerunku sektora. Chodzi o to, by był on adekwatny do znaczącej roli, jaką przemysł chemiczny odgrywa dla pozostałych gałęzi gospodarki. Z uwagi na swą specyfikę uczestniczy on bowiem w całym łańcuchu wartości produkcji, dostarczając rozwiązań dla innych dziedzin gospodarki. Na wzmacnianie konkurencyjności branży chemicznej w Europie może mieć więc wpływ także upowszechnianie wiedzy na temat wzrastającego poziomu rozwoju technologicznego, który pozwala na integrowanie produkcji chemicznej z realizacją takich celów, jak ochrona zasobów naturalnych czy wsparcie lokalnych społeczności.
- W BASF skupiamy się na realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Nasze portfolio produktowe w coraz szerszym zakresie dostosowujemy nie tylko do potrzeb rynku. Staramy się jednocześnie, by wprowadzane przez nas innowacje były odpowiedzią na zmiany społeczne, czyli wzrost populacji czy dynamiczną urbanizację. Poziom dostosowania rozwiązań zależy od skoordynowania wielu czynników formalnych, ale i w tym aspekcie niezwykle istotne jest otwarcie branży chemicznej na współdziałanie i to zarówno w obrębie sektora, jak również wobec innych gałęzi gospodarki – dodaje Marek Jagieła.
Portfolio BASF w Polsce obejmuje chemię przemysłową, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu), lakiery oraz katalizatory samochodowe. Funkcjonują tu m.in. zakłady firmy w Środzie Śląskiej koło Wrocławia (katalizatory) i w Myślenicach koło Krakowa. BASF zatrudnia w naszym kraju ok. 700 pracowników, a obroty grupy w Polsce w 2015 r. wyniosły 760 mln euro.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...