2023-09-26
Koncern BASF scharakteryzował swoje podejście do tworzyw sztucznych. Koncern podkreśla, że tworzywa są częścią współczesnego życia i znaleźć je można z uwagi na ich unikalne cechy niemal wszędzie: w odzieży, obuwiu, w materacach, meblach, smartfonach, samochodach, medycynie czy budownictwie. Niemniej tworzywa wiążą się także z wyzwaniami: obecnie jedynie 20% z około 250 milionów ton odpadów tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi. I dlatego BASF pracuje nad zwiększeniem tego odsetka.
- Tworzywa sztuczne stanowią ważną część naszego portfolio produktów. Należą do nich konstrukcyjne tworzywa sztuczne, poliuretany, biopolimery i pianki styrenowe. Nasze produkty znajdują zastosowanie głównie w trwałych i wymagających zastosowaniach, takich jak inżynieria samochodowa, technologia medyczna, elektronika i elektrotechnika oraz izolacja budynków. Jako odpowiedzialny gracz w łańcuchu wartości chcemy jeszcze bardziej poprawiać zrównoważony charakter tworzyw sztucznych w całym cyklu życia – od produkcji i wykorzystania surowców odnawialnych i pochodzących z recyklingu aż po fazę użytkowania, w której innowacyjne materiały z tworzyw sztucznych zapewnić większą trwałość w obszarach takich, jak mobilność, budownictwo czy energia, aż do utylizacji tworzyw sztucznych pod koniec ich życia – brzmi stanowisko koncernu BASF.
Firma od wielu lat prowadzi badania nad tworzywami biodegradowalnymi w glebie i kompostowalnymi oraz ich biodegradowalnością w różnych środowiskach. Dzięki takim materiałom, jak ecoflex® i ecovio® BASF oferuje na rynku dwa certyfikowane biotworzywa, które mogą ulegać biodegradacji w warunkach określonych w uznanych normach, zgodnie z którymi są certyfikowane.
Jednocześnie koncern opracowuje rozwiązania usprawniające recykling mechaniczny. Należą do nich dodatki wydłużające fazę użytkowania tworzyw sztucznych i pomagające rozwiązać problemy jakościowe recyklatów. Zastosowanie stabilizatorów BASF umożliwia także utrzymanie tworzyw sztucznych w obiegu nie tylko przez jeden cykl, ale przez kilka. Dodatkowo też rozwiązania techniczne, takie jak spektroskopia NIR czy zrównoważone rozwiązania czyszczące, pomagają oddzielać, a następnie przetwarzać różne rodzaje tworzyw sztucznych.
- Ponieważ nie wszystkie strumienie odpadów nadają się do recyklingu mechanicznego, to BASF rozwija również recykling chemiczny tworzyw sztucznych jako technologię uzupełniającą. W tym procesie tworzywa sztuczne są rozbijane różnymi metodami na elementy składowe, które można następnie ponownie wykorzystać w produkcji jako surowce pochodzące z recyklingu. Angażujemy się w liczne inicjatywy mające na celu rozwój nowych pomysłów wspólnie z partnerami. Na przykład jesteśmy członkiem-założycielem stowarzyszenia Alliance to End Plastic Waste (AEPW), które działa w czterech głównych obszarach: rozwój infrastruktury do zbierania odpadów, promowanie innowacyjnych metod recyklingu, edukacja i zaangażowanie różnych zainteresowanych stron oraz sprzątanie obszarów intensywnie dotkniętych odpadami tworzyw sztucznych – poinformował koncern BASF.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...