2023-03-07
Władze koncernu BASF opowiedziały o swoich strategicznych planach na najbliższą przyszłość.
Jak przekonuje Martin Brudermüller, prezes koncernu, pomimo napiętej sytuacji gospodarczej na świecie priorytety firmy w zakresie ochrony klimatu nie uległy zmianie. Transformacja energetyczna wciąż znajduje się na szczycie celów BASF i jako lider w branży chemicznej czyni on w tym zakresie postępy.
- Ciężko pracujemy, aby znacznie zmniejszyć nasz ślad węglowy. Celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. Ta transformacja wymaga wytrzymałości, zasobów i – co najważniejsze – wiedzy. To ogromne przedsięwzięcie, ale idziemy naprzód. Jestem bardzo dumny, że zespoły we wszystkich naszych zakładach realizują ten cel z wielką pasją. Obejmuje to m.in. dalsze rozszerzenie dostaw zielonej energii elektrycznej do zakładów w Ameryce Północnej. Na przykład nasza placówka Verbund we Freeport w Teksasie już korzysta z nowych umów zakupu energii słonecznej. Chcemy, aby przyszłe zakupy energii pochodziły ze źródeł odnawialnych i realizujemy tę strategię na całym świecie. Inwestujemy również we własne moce wytwórcze w zakresie zielonej energii. W zakładzie w Schwarzheide w Niemczech farma fotowoltaiczna została uruchomiona pod koniec sierpnia 2022 r. Na Morzu Północnym prace postępują zgodnie z planem na morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust Zuid, to jest we wspólnym projekcie z Vattenfall i Allianz. W lipcu ubiegłego roku także do zakładu w Ludwigshafen dotarły pierwsze ilości zielonej energii elektrycznej – stwierdził Martin Martin Brudermüller
Dodał on również, że koncern usprawnia procesy produkcyjne. W Chinach buduje nowy zakład, który będzie trzecim największym w strukturze BASF po Ludwigshafen i Antwerpii.
- To ambitny projekt na najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynku branży chemicznej. W Zhanjiang w Chinach wdrożymy najnowsze i najbardziej innowacyjne technologie, dzięki czemu zakład stanie się wzorem do naśladowania w zakresie zrównoważonej produkcji i to zarówno w Chinach, jak i na całym świecie. Przekształcamy również nasze istniejące obiekty. Kompleks w Antwerpii aspiruje do bycia pierwszym zakładem petrochemicznym, który do 2030 r. osiągnie zerową emisję netto, częściowo dzięki nowym i energooszczędnym technologiom. Także zakład w Ludwigshafen testuje wiele pionierskich podejść w ramach projektów pilotażowych. Jednym z nich jest kraker parowy przyszłości, nad którym pracujemy wraz z naszymi partnerami, czyli SABIC i Linde. Kraker będzie zasilany energią elektryczną ze źródeł odnawialnych zamiast gazu ziemnego. Projekt jest wspierany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu. W swojej ponad 150-letniej historii baza surowcowa BASF nieustannie się zmieniała – od smoły węglowej, poprzez ropę, gaz ziemny, a teraz odnawialne źródła energii. Dlatego jestem przekonany, że i tym razem nasza transformacja zakończy się sukcesem – stwierdził prezes BASF.
Zapewnia on przy tym, iż to transformacja w kierunku łańcuchów wartości i produktów o niskim lub zerowym śladzie węglowym zapewni BASF przewagę konkurencyjną w przyszłości. W 2022 roku firma poszerzyła swoje portfolio produktów o surowce certyfikowane i o zmniejszonym śladzie węglowym. W ten sposób pomaga odbiorcom osiągnąć ich własne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.
- Zwiększamy inwestycje w regionach wzrostu, ponieważ bardziej zrównoważony portfel regionalny podnosi naszą odporność w wielobiegunowym świecie. Koncentrujemy się na wzroście organicznym i planujemy do 2027 r. ponieść na całym świecie nakłady inwestycyjne w wysokości 28,8 mld euro. Brak obecności na dużych rozwijających się rynkach, takich jak Chiny, byłby poważnym ryzykiem dla BASF. Oczywiście oceniamy również nasze inwestycje z innych perspektyw. Dlatego bardzo uważnie obserwujemy rozwój sytuacji w Chinach i kontynuujemy nasz otwarty dialog z tamtejszymi władzami. Rozszerzamy produkcję MDI w zakładzie w Geismar w USA. Naszym celem jest rozwój wraz z klientami MDI w Ameryce Północnej i na całym świecie, zarówno w sektorze budowlanym, motoryzacyjnym, jak i produkcji obuwia i mebli. Całkowity wolumen inwestycji wynoszący około 1 miliarda dolarów sprawia, że jest to jak dotąd największa pojedyncza inwestycja BASF w Ameryce Północnej. W 2022 roku rozszerzyliśmy również naszą globalną działalność o materiały do akumulatorów. Obejmuje to inwestycje zwiększające moce produkcyjne w zakresie materiałów katodowych oraz ustanowienie innowacyjnych koncepcji recyklingu w trzech kluczowych regionach świata, to jest w Europie, Ameryce Północnej i Azji – podkreślił Martin Brudermüller.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...