2022-05-09
Koncern BASF poinformował o działaniach podejmowanych w swoich zakładach produkcyjnych, których to celem jest dochodzenie do zerowej emisji.
Prace nad osiągnięciem zerowej emisji zostały podjęte w kompleksie produkcyjnym BASF w belgijskiej Antwerpii. Zamiarem jest uczynienie z kompleksu pierwszego zakładu typu Verbund, który zbliży się do poziomu zerowej emisji netto w 2030 r.
Działający zgodnie z koncepcją Verbund zakład BASF w Antwerpii jest największym zakładem produkcji chemicznej w Belgii i drugim co do wielkości (po Ludwigshafen) zakładem Verbund firmy BASF. BASF dąży do zmniejszenia emisji w zakładzie z 3,8 mln ton metrycznych w 2021 r. do poziomu netto bliskiego zeru do 2030 r. Może to stać się możliwe dzięki importowi zielonej energii z morskich parków wiatrowych w połączeniu z wdrożeniem nowych, niskoemisyjnych technologii i planowanym projektem sekwestracji dwutlenku węgla (CCS) na dużą skalę w porcie w Antwerpii. Jeśli te aspiracje zostaną zrealizowane, zakład w Antwerpii może stać się pierwszym zakładem petrochemicznym, który zbliży się do poziomu zerowej emisji netto w 2030 r. W ocenie władz koncernu. biorąc pod uwagę krótki czas na realizację, działania te stanowią wyzwanie i potrzebne jest wsparcie ze strony klasy politycznej w ustalaniu odpowiednich warunków ramowych.
Z kolei zakład w chińskim Zhanjiang ma stać się trzecim co do wielkości zakładem Verbund firmy BASF.
Zaawansowana koncepcja Verbund oraz wykorzystanie energii odnawialnej odegrają kluczową rolę w znacznym obniżeniu emisji CO2 w porównaniu z zakładem petrochemicznym zasilanym gazem. Główną dźwignią tego procesu jest zastąpienie energii pochodzącej z paliw kopalnych energią elektryczną ze źródeł odnawialnych.
Kilka dni temu firma BASF podpisała z firmą State Power Investment Corporation Limited (SPIC) drugą umowę ramową na okres 25 lat, na nowych zasadach handlu energią odnawialną w prowincji Guangdong w Chinach, dotyczącą zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na potrzeby kolejnych etapów budowy zakładu Verbund w Zhanjiangu, w prowincji Guangdong. Umowa ta jest najdłuższą i największą pod względem wolumenu umową ramową na zakup zielonej energii elektrycznej, jaka została podpisana w Chinach. Dzięki tej transakcji, jak również dzięki partnerstwu z innymi dostawcami energii, firma BASF jeszcze bardziej przyspiesza realizację planu zasilania całego zakładu Verbund w Zhanjiangu energią elektryczną ze źródeł odnawialnych i zamierza osiągnąć 100% celu do 2025 r., czyli wcześniej niż pierwotnie planowano. Dzięki wykorzystaniu odnawialnej energii elektrycznej BASF jest liderem w przemyśle przetwórczym w Chinach.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...