2022-04-22
Koncern BASF udoskonala procesy produkcyjne w swoim kompleksie produkcyjnym w Ludwigshafen. Chodzi o wdrożenie nowej koncepcji dostarczania pary.
Obecnie około 50% zapotrzebowania na parę w zakładzie w Ludwigshafen opiera się na procesach wytwarzania pary, które powodują emisję CO2. Nowo zastosowanym podejściem jest wytwarzanie pary przy użyciu energii elektrycznej.
BASF współpracuje z firmą Siemens Energy nad pierwszym projektem w fabryce acetylenu, który wykorzystuje pompy ciepła i rekompresję oparów w celu ulepszenia ciepła odpadowego tak, aby można je było wykorzystać jako parę dla sieci parowej zakładu. Integracja tego opartego na pompach ciepła projektu nie tylko umożliwi produkcję około 60 ton pary na godzinę, ale także pozwoli uniknąć emisji około 160 000 ton CO2 rocznie i zmniejszyć roczne zużycie wody chłodzącej o ponad 20 milionów metrów sześciennych. Rozpoczęcie korzystania z tej technologii planowane jest na drugi kwartał 2024 roku. Projekt ma również na celu zebranie doświadczeń z codziennej pracy i ułatwienie wprowadzenia systemu w innych zakładach w przyszłości.
Innym projektem realizowanym w zakładzie w Ludwigshafen jest budowa elektrycznie ogrzewanego pieca do krakingu parowego. Obecnie piece do krakingu są ogrzewane gazem i wytwarzają około 1 tony CO2 na tonę metryczną olefin. Firma BASF podpisała umowę dotyczącą opracowania i pilotażowego uruchomienia elektrycznie ogrzewanych pieców do krakingu parowego z firmami SABIC i Linde. Projekt budowy pilotażowej instalacji w Ludwigshafen o mocy wielu megawatów przebiega zgodnie z planem i jest na dobrej drodze do jej uruchomienia w 2023 roku, pod warunkiem uzyskania pozytywnej decyzji w sprawie finansowania publicznego. Do celów produkcji wodoru bez emisji CO2 BASF opracowuje nowe procesy, takie jak piroliza metanu.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...