2023-12-13
Koncern BASF wprowadza na rynek 1,4-butanodiol i politetrahydrofuran, których ślad węglowy jest znacznie niższy od średniej na rynku światowym. Analiza obejmuje emisję charakterystyczną dla produktu „od kołyski do bramy”.
Od początku 2024 roku BASF będzie oferować 1,4-butanodiol (BDO) i politetrahydrofuran (PolyTHF®) jako produkty z kategorii „LowPCF”, czyli o niskim śladzie węglowym. Firma obliczyła ślad węglowy poszczególnych produktów (PCF) obu produktów chemicznych. Wyniki porównano z ocenami średniego śladu węglowego całego rynku odpowiednich produktów stron trzecich. Analiza pokazuje, że ze względu na strukturę produkcji BASF, wartość śladu węglowego 1,4 butanodiolu i i politetrahydrofuranu jest znacznie niższa od średniej światowej tego typu substancji oferowanych przez inne firmy wykorzystujące w swojej produkcji surowce kopalne.
W dążeniu do osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto do roku 2050, firma BASF jest pierwszym dużym przedsiębiorstwem w branży chemicznej, które udostępnia klientom indywidualne współczynniki śladu węglowego dla wszystkich swoich produktów. Ślad węglowy obejmuje całkowitą emisję gazów cieplarnianych, która ma miejsce do momentu opuszczenia przez produkt bramy fabryki BASF: od wydobycia zasobów, poprzez produkcję prekursorów, aż do wytworzenia samego końcowego produktu chemicznego.
Ślad węglowy zależy od różnych czynników. Przykładowo wytwarzanie przez BASF energii we własnych elektrociepłowniach opalanych gazem generuje znacznie mniej emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z innymi konwencjonalnymi metodami wytwarzania energii. Ponadto procesy produkcyjne półproduktów z kategorii „LowPCF” charakteryzują się wysoką wydajnością produkcji pod względem zużycia energii i surowców dzięki zintegrowanemu systemowi Verbund obecnemu w BASF i ciągłym dążeniom koncernu do doskonałości operacyjnej. Wreszcie, półprodukty „LowPCF” zazwyczaj wykorzystują ropę naftową, gaz ziemny lub produkty uboczne, ale nie węgiel, jako surowce pierwotne. Tymczasem ze względu na właściwości chemiczne, wykorzystanie węgla powoduje większy ślad węglowy produktów końcowych w porównaniu z produktami opartymi na gazie ziemnym lub ropie.
- Cele firm w zakresie redukcji emisji CO2 odgrywają coraz ważniejszą rolę w obsługiwanych przez nas łańcuchach wartości. Dzięki naszym półproduktom z kategorii „LowPCF” wspieramy klientów w osiąganiu ich celów. Zyskali oni teraz możliwość świadomego wyboru produktu o śladzie węglowym znacznie niższym od średniej na rynku światowym. Udostępniając naszym klientom dane dotyczące emisji CO2 na poziomie poszczególnych produktów, oferujemy również poziom przejrzystości, który jest wyjątkowy w branży chemicznej – powiedział Ketan Joshi, szef działu operacyjnego półproduktów firmy BASF.
1,4-butanodiol (BDO) i politetrahydrofuran (PolyTHF®) to surowce niezbędne w wielu łańcuchach wartości.
BDO wykorzystuje się głównie do produkcji PolyTHF. Klienci BASF wykorzystują PolyTHF do produkcji elastycznych włókien spandexu i elastanu, które są potem stosowane w szerokiej gamie tekstyliów, takich jak stroje kąpielowe, odzież sportowa i bielizna, ale także odzież wierzchnia, taka jak koszule i dżinsy ze stretchem. Elastyczne włókna zapewniają komfort noszenia przez długi czas, są odporne na wilgoć i drobnoustroje. PolyTHF służy również jako chemiczny element konstrukcyjny do produkcji termoplastycznych poliuretanów (TPU), których klienci BASF używają do wytwarzania wysoce odpornych na ścieranie i elastycznych węży, folii i osłon kabli, głównie dla przemysłu motoryzacyjnego. Inne zastosowania obejmują termoplastyczne polieteroestry, polieteroamidy i elastomery odlewane do produkcji kół, na przykład do deskorolek i rolek.
Posiadając łącznie pięć zakładów produkcyjnych PolyTHF w Europie, Ameryce Północnej i regionie Azji i Pacyfiku, BASF jest jednym z najważniejszych dostawców tego wszechstronnego półproduktu na świecie.
BDO jest z kolei materiałem wyjściowym do politereftalanu butylenu (PBT), tworzywa konstrukcyjnego, które z powodzeniem stosuje się w przemyśle motoryzacyjnym, elektrycznym i elektronicznym. BDO służy również jako półprodukt do produkcji tetrahydrofuranu (THF) i N-metylopirolidonu (NMP), których główne zastosowania to podstawowe rozpuszczalniki w produkcji farmaceutyków oraz katody do akumulatorów litowo-jonowych, np. do pojazdów elektrycznych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...