Data publikacji: 2021-01-06 / Autor: Joanna Igielska-Kalwat, Laboratorium Symbiosis, Poznański Park Naukowo-Technologiczny
Nowe produkty, aby wejść do obrotu konsumenckiego, muszą przejść szereg skomplikowanych badań: dermatologicznych, aplikacyjnych, aparaturowych i mikrobiologicznych. Na podstawie tych badań ocenia się bezpieczeństwo produktów i ich skuteczność działania. Szeroki zakres badań przeprowadzanych przez naukowców przyczynia się do odpowiedniego doboru produktów sklasyfikowanych w zależności od rodzaju skóry czy włosów.
Wszystkie badania, które muszą zostać wykonane przed wprowadzeniem kosmetyków do obrotu mają na celu dobro konsumenta. Złożone i skomplikowane normy badań związane są z wykluczeniem wszystkich działań niepożądanych i potencjalnych zagrożeń, które mogą towarzyszyć nowym produktom. Każdy wprowadzony do obrotu kosmetyk musi posiadać skompletowaną dokumentację. Tylko wtedy może on zostać zarejestrowany w Krajowym Systemie Informowania o Kosmetykach. System ten ma na celu gromadzenie danych o produktach wprowadzonych do obrotu na terenie Polski oraz ewentualnych przypadkach zachorowań spowodowanych ich użyciem.
Badania wykonywane na formulacjach kosmetycznych można podzielić na dwie grupy: badania obowiązkowe i dodatkowe. Do badań obowiązkowych można zaliczyć te, które są regulowane prawem, tj. badania dermatologiczne, aplikacyjne, ocenę bezpieczeństwa oraz tzw. badania PAO, które przeprowadzane są w przypadku kosmetyków mających zadeklarowany termin ważności dłuższy niż 30 miesięcy. Producent kosmetyków musi przeprowadzić badania zarówno przed zatwierdzeniem ich receptury, jak i w trakcie produkcji oraz po jej zakończeniu. Do tej grupy należą badania mikrobiologiczne receptury i surowców, badania fizykochemiczne, testy lepkości, stabilności w czasie, zawartości poszczególnych składników w finalnym produkcie. Doświadczenia te mają przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo produktu. Należy także stwierdzić, czy receptura kosmetyku jest właściwa, odpowiednio dobrana, czy nie posiada substancji negatywnie wpływających na skórę i jest zgodna z przedstawionymi założeniami producenta.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa, odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy...