2025-02-13
Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Producentów Rur i Kształtek, nowe europejskie badanie dotyczące żywotności rur z tworzyw sztucznych do zastosowań ciśnieniowych i grawitacyjnych potwierdziło, że ich rzeczywisty okres trwałości może wynosić znacznie ponad 100 lat.
Z badania wynika, że tam, gdzie wszystkie etapy procesu projektowania, produkcji, wykopów i warunków eksploatacji są zgodne z obecnie obowiązującymi normami EN i ISO dla rur i kształtek z tworzyw sztucznych, można oczekiwać, że rzeczywiste okresy eksploatacji będą znacznie przekraczać 100 lat. Daje to przedsiębiorstwom użyteczności publicznej i właścicielom zasobów wodnych pewność, że ich inwestycje w system rur z tworzyw sztucznych będą trwać co najmniej 100 lat.
Badanie, zatytułowane „100 lat żywotności rur z tworzyw sztucznych”, zostało przeprowadzone przez Centrum Kompetencji Polimerowych w Leoben w Austrii na zlecenie Europejskiego Stowarzyszenia Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych. Jest to analiza statystyczna oparta na znaczących i niezależnie zweryfikowanych badaniach i ustaleniach z istniejącej literatury na temat oczekiwanej żywotności rur z tworzyw sztucznych.
Badanie dotyczyło ciśnieniowych i grawitacyjnych rur z polietylenu, polipropylenu i nieplastyfikowanego polichlorku winylu, w tym rur o gładkich i strukturalnych ściankach, do transportu wody pitnej, gazu ziemnego, ścieków i wód drenażowych. W analizie uwzględniono temperatury robocze wokół rur wynoszące maksymalnie 20°C i założono przestrzeganie współczesnych norm (głównie EN, ISO i ASTM) na wszystkich etapach produkcji, wykopów i eksploatacji. W badaniu nie uwzględniono przemysłowych systemów rurowych wykorzystywanych do transportu agresywnych mediów, ogrzewania podłogowego i stosowania materiałów innych niż pierwotne.
W oparciu o liczne referencje, w tym publikacje naukowe w recenzowanych czasopismach, protokoły, raporty, normy i prezentacje konferencyjne - w większości z badaniami wykopaliskowymi rur działających przez okres do 50 lat - badanie obejmowało również 23 referencje (13 dla zastosowań ciśnieniowych, 10 dla zastosowań bezciśnieniowych) z wyraźnym stwierdzeniem 100 lat i więcej, przy użyciu różnych podejść do oceny. Wszystkie typy testów są szczegółowo opisane i w pełni przywoływane w badaniu.
W żadnej literaturze nie znaleziono doniesień o awariach ciśnieniowych lub bezciśnieniowych rur z tworzyw sztucznych, poza przypadkami nieprzestrzegania standardowych procedur produkcyjnych lub instalacyjnych. Co istotne, nie stwierdzono żadnej awarii spowodowanej starzeniem się materiału lub nieprawidłowym projektem rurociągu.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...