2022-02-17 / Autor: Agnieszka Procek, specjalista ds. badań i rozwoju, Chitone Sp. z o.o.
Zgodnie z rozporządzeniem 1223/2009 w Unii Europejskiej zakazane jest wprowadzanie do obrotu produktów kosmetycznych, które były testowane na zwierzętach, jako produkty końcowe lub które zawierają składniki testowane na zwierzętach. Zakaz ten obowiązuje w pełni od roku 2013 i wydawać by się mogło, że kończy to dyskusję na temat badań na zwierzętach w przemyśle kosmetycznym w Europie. Jednak w pewnym konflikcie z rozporządzeniem o produktach kosmetycznych stoją wymagania rejestracji substancji zgodnie z REACH.
REACH i testy na zwierzętach substancji kosmetycznych
Obowiązek rejestracji substancji zgodnie z wymaganiami rozporządzenia REACH może jednak dotyczyć również substancji, które wykorzystywane są przy produkcji kosmetyków (pod ogólnymi warunkami rejestracji). Zgodnie z oficjalną interpretacją przenikania się przepisów związanych z REACH i rozporządzeniem 1223/2009, przeprowadzanie testów na zwierzętach dla substancji kosmetycznych (do rejestracji zgodnie z REACH) jest dopuszczone, jeśli:
• są one wykorzystywane tylko w produktach kosmetycznych, dopuszczone jest przeprowadzenie badań na zwierzętach do określenia narażenia pracowników na daną substancję (podczas produkcji, formulacji i pakowania),
• mogą być wykorzystane w innych gałęziach przemysłu, niż przemysł kosmetyczny, w ostateczności dopuszczone jest testowanie na zwierzętach dla wszystkich punktów oceny zagrożenia dla zdrowia ludzi,
• dla wszystkich rejestrowanych substancji dozwolone jest testowanie nazwierzętach w celu oceny szkodliwości dla środowiska.
Warto podkreślić, że promowanie metod alternatywnych jest umieszczone w samym tekście rozporządzenia REACH, w artykule 13 "(...) w przypadku działania toksycznego dla ludzi informacje są generowane wszędzie tam, gdzie jest to możliwe przy użyciu metod innych niż badania na zwierzętach kręgowych, z wykorzystaniem metod alternatywnych" oraz 25 "W celu unikania badań na zwierzętach badania na zwierzętach kręgowych dla celów niniejszego rozporządzenia przeprowadzane są tylko w ostateczności. Konieczne jest także podejmowanie środków ograniczających powielanie innych badań."
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...