2021-07-04 / Autor: Agnieszka Machul-Żwirbla, Justyna Kupczewska, Anna Bułat, Weronika Ponikiewska, Prolab Sp. z o.o. Sp. komandytowa
Badania mikrobiologiczne kosmetyków i detergentów są przeprowadzane w celu potwierdzenia, czy wprowadzany na rynek produkt jest bezpieczny, tj. nie zagraża życiu i zdrowiu konsumentów.
Kosmetyki i detergenty mogą ulec zanieczyszczeniu przez chorobotwórcze mikroorganizmy na każdym etapie wytwarzania, począwszy od pozyskania surowca, przez główny proces technologiczny, aż do użytkowania. Wynika to z faktu, że większość produktów z tej kategorii zawiera wodę, która jest doskonałym środowiskiem dla wzrostu i rozwoju drobnoustrojów. Od producentów wymaga się zatem zachowania odpowiednich procedur i standardów wytwarzania kosmetyków i detergentów. Badania czystości mikrobiologicznej surowców i wyrobów gotowych oraz testy konserwacji (testy obciążeniowe) są kluczowymi badaniami mikrobiologicznymi wykonywanymi dla tych produktów.
Kontaminacja mikrobiologiczna kosmetyku czy detergentu może nastąpić zarówno na etapie jego produkcji (zakażenie pierwotne), jak i w trakcie użytkowania (zakażenie wtórne). Głównym źródłem zanieczyszczeń jest woda, powietrze, gleba, personel, a także sam surowiec. Dodatkowo czystość mikrobiologiczna produktów uwarunkowana jest ich właściwościami fizykochemicznymi, materiałem opakowaniowym, warunkami przechowywania i stosowania. Do głównych bakterii powodujących zanieczyszczenia z gleby, wód i surowca zalicza się bakterie z rodziny Enterobacteriaceae oraz rodzaje: Bacillus spp., Clostridium spp., Pseudomonas spp., Proteus spp., a także drożdże i pleśnie. Mikrokoki, gronkowce i paciorkowce są z kolei najczęściej występującymi mikroorganizmami pochodzącymi od personelu pracującego przy produkcji. Mikroflora skóry człowieka może stanowić źródło zakażenia mikroorganizmami. Gruczoły łojowe, potowe, szczeliny czy zagłębienia w skórze są miejscami, w których bytują i namnażają się drobnoustroje.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...