2023-07-07 / Autor: Monika Kaleta, Fabryka Substancji Zapachowych "Pollena-Aroma" Sp. z o.o.
Wzrok, słuch, dotyk, smak i węch to pięć zmysłów, którymi Matka Natura obdarzyła człowieka w procesie ewolucji. Pozwalają mu one w pełni poznawać otaczający go świat oraz stanowią podstawę do nawiązywania relacji z otoczeniem. Nasza wiedza o tym, jak wywoływane są wrażenia węchowe była do niedawna dość skąpa. Istniało wiele teorii, ale brak było jednoznacznych odkryć. Najważniejszego przełomu w odkrywaniu powstawania wrażeń węchowych u ludzi dokonały dwie prace. Pierwsza z nich, uhonorowana Nagrodą Nobla w 1994 roku za odkrycie białek G i określenie ich roli w procesie przekazywania informacji do komórek, trafiła w do rąk Alfreda G. Gilmana i Martina Rodbella. Na jej podstawie swój sukces zbudowali kolejni badacze: Linda B. Buck i Richard Axel, choć każde z osobna doszło do jednakowych wniosków. W 2004 roku otrzymali Nagrodę Nobla za badania nad receptorami węchowymi i układem węchowym. Badacze, prowadząc niezależne badania, ustalili, że receptory węchowe należą do licznej rodziny białek kodowanych przez ponad 1000 genów.
Aromaterapia a aromachologia
Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją, aromachologia koncentruje swoją uwagę na poznaniu zasad, które pozwalają wywoływać różne specyficzne uczucia i emocje, takie jak radość, zmysłowość, szczęście czy pomyślność za pomocą zapachu. W tym celu wykorzystuje się najnowsze techniki badawcze. Mierzy się nie tylko wpływ zapachu na uczucia, nastrój czy emocje, ale angażuje do badań reakcje w innych pokrewnych obszarach, jak elektryczną aktywność mózgu, parametry fizjologiczne, na przykład tętno czy warunkowe lub bezwarunkowe zachowania. Przeprowadzone badania jednoznacznie potwierdzają, że wszystkie impulsy zapachowe trafiają bezpośrednio do układu limbicznego, gdzie są rejestrowane przez podświadomość. Sam układ limbiczny odpowiada za proces przekładania emocji na reakcje organizmu.
W tym momencie można zadać sobie pytanie: czym właściwie aromachologia różni się od aromaterapii? Tu zapach i tam zapach, tu substancje zapachowe i tam substancje zapachowe. Gdzie jest zatem różnica między nimi?
Aromaterapia, o której tak wiele się pisało w ciągu ostatnich dwudziestu lat, jest metodą usuwania pewnych schorzeń za pomocą olejków eterycznych, które wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) i poprzez skórę (masaże, kąpiele, kompresy, kosmetyki, oliwki i maści lecznicze). Obiektami badań i jedynymi składnikami używanymi jako czynniki terapeutyczne były i są olejki eteryczne. Niektórzy traktują aromaterapię i ludzi, którzy się nią zajmują z lekkim przymrużeniem oka. To jednak nie żadna szarlataneria czy hokus-pokus, ale bardzo mocna gałąź medycyny. Czyż udając się do sklepu w celu nabycia produktu dla dziecka o cerze trądzikowej, nie szukamy przypadkiem tych, które w swym składzie zawierają olejek drzewa herbacianego? A szukając szamponu przeciw łysieniu, nie wypatrujemy na etykiecie informacji, że zawiera olejek rozmarynowy? To przecież nic innego jak komercyjne wykorzystanie wiedzy z zakresu aromaterapii w produktach rynkowych. Takich przykładów można by mnożyć w nieskończoność.
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...