2017-01-27
ANWIL zdradził, w jaki sposób poradził sobie z problemem dostarczania surowca do klientów w momencie, gdy na kilka tygodni instalacja polichlorku winylu we Włocławku przestała pracować.
W ostatnim kwartale ubiegłego roku we włocławskiej spółce trwał planowy postój w ciągu produkcyjnym tworzyw sztucznych. ANWIL, mimo ponad 50-dniowej przerwy produkcyjnej, zobowiązany był jednak zapewnić odbiorcom nieprzerwane dostawy polichlorku winylu. W tym czasie wydał blisko 35 tys. ton surowca zarówno z magazynów własnych, jak i zewnętrznych. W całym 2016 r. dział logistyki firmy załadował w sumie aż 57 tys. ciągników siodłowych z naczepami, utrzymując wskaźnik OTIF na poziomie ponad 98%.
Przerwa produkcyjna umożliwiła ANWIL-owi przeprowadzenie prób ciśnieniowych, rewizji, atestów oraz przeglądów przewidzianych przepisami prawa, a także przeglądów gwarancyjnych. Kolejny przestój remontowy we Włocławku planowany jest dopiero w pierwszej połowie 2019 r.
Postój w ciągu produkcyjnym tworzyw sztucznych stanowił wyzwanie dla obszaru logistyki spółki, przed którym stanęła konieczność zgromadzenia odpowiednio dużych zapasów surowca, a następnie zapewnienie jego sprawnej dystrybucji do klientów. W przypadku polichlorku winylu podstawową trudnością był fakt, że jego dostawy na rynek krajowy realizowane są głównie luzem. Oznaczało to, że duża ilość towaru musiała zostać zmagazynowana w silosach elastycznych, a następnie wymagała przesypania z worków wielkogabarytowych (tzw. big-bagów, stąd ten proces nazywany jest debigbagacją) do autosilosów.
Dlatego obszar logistyki firmy musiał przygotować zarówno magazyny znajdujące się na terenie spółki, jak i – ze względu na znaczną ilość zgromadzonego towaru – zapewnić dodatkową powierzchnię magazynową poza firmą.
Magazynowanie polichlorku winylu rozpoczęło na długo przed postojem, bo już w drugiej połowie lipca i zakończyło w połowie września 2016 r. Zgromadzono rekordową ilość surowca – blisko 35 tys. ton. Od końca września do pierwszego tygodnia listopada większość towaru została wysłana do odbiorców, przy czym 16,5 tys. ton rozdystrybuowano z wykorzystaniem procesu debigbagacji. Jako że duża część surowca była przesypywana w bezpośrednim sąsiedztwie ANWIL-u uruchomiony został również proces logistyki zwrotnej, dzięki któremu do powtórnego wykorzystania odzyskano aż 50% palet i 20% worków typu big-bag.
- Mimo ograniczeń związanych z dzienną liczbą załadunków autosilosów, zasypywanych z silosów elastycznych oraz wydłużonym czasem tej formy załadunków, wskaźnik OTIF, określający procentowy poziom perfekcji dostawy - terminowości dostaw i zgodności z zamówieniem – podobnie, jak w 2015 r., także w 2016 r. wyniósł w ANWIL-u ponad 98%. Utrzymanie OTIF na tak wysokim poziomie jest tym większym osiągnięciem, że w okresie postoju ciągu produkcyjnego tworzyw sztucznych – oprócz magazynowania i zapewniania dostaw tego surowca – obszar logistki realizował bieżące zadania związane z dostawami pozostałych produktów wytwarzanych przez ANWIL. Fakt, że wywiązaliśmy się z zobowiązań wobec naszych klientów, z zachowaniem najwyższych standardów potwierdza, że reorganizacja obszaru logistyki, jaką przeprowadziliśmy w ostatnim roku, była słuszną decyzją, umożliwiającą nam stawianie czoła nawet tak trudnym zadaniom, jak niemal dwumiesięczna przerwa produkcyjna - powiedział Lech Zobniów, dyrektor ds. Logistyki w spółce ANWIL.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...