2016-11-10
Anwil poinformował o dokonaniach związanych z podejmowaną przez siebie działalnością proekologiczną. Łącznie w ostatnich latach firma przeznaczyła na inwestycje w ochronę środowiska ponad 160 mln zł.
Na przestrzeni kilku minionych lat spółka chemiczna z Włocławka dokonała szeregu inwestycji i zadań modernizacyjnych, których celem było zmniejszenie jej oddziaływania na środowisko naturalne. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć zwiększenie energooszczędności i wzrost produkcji w Kompleksie Nawozowym. Projekt ten uzyskał znaczące dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i obejmował realizację wielu zadań, wśród których najistotniejsze wiązały się z budową ekspandera gazów z generatorem prądu; budową instalacji osuszania gazu syntezowego umożliwiającą produkcję bezwodnego amoniaku; naniesieniem włókien ceramicznych na warstwę izolacyjną pieca reformingu; przebudową układów przepływowych szeregu maszyn wirowych na instalacji amoniaku i kwasu azotowego. W ramach przeprowadzonego projektu osiągnięto efekt środowiskowy w postaci zmniejszenia emisji do powietrza dwutlenku węgla o 41 450 Mg/rok, tlenków azotu o 25,88 Mg/rok oraz tlenku węgla o 15,59 Mg/rok. Zaistniał także efekt energetyczny w postaci zmniejszenia zapotrzebowania na energię w ilości 48 313 MWh/rok. Koszt całej inwestycji sięgnął ponad 40 mln zł. Dofinansowanie ze środków NFOŚiGW wyniosło ponad 10 mln zł.
Kolejną rzeczą zrealizowaną przez Anwil była budowa nowych kotłów K3 i K4 oraz stacji redukcyjno-schładzającej na instalacji spalania paliw – Elektrociepłowni. Projekt ten dostosowuje bieżące obciążenie cieplne do aktualnych potrzeb Anwilu i wynika ze zmiany źródła pozyskiwania ciepła dla spółki z bloku parowo-gazowego PKN Orlen. Praca nowych kotłów parowych o mniejszej mocy zredukuje wielkość emisji gazów do powietrza, zmniejszając tym samym oddziaływanie Anwilu na środowisko. Nakłady związane z budową nowych kotłów K3 i K4 wyniosły ponad 36 mln zł.
Firma przeprowadziła też liczne prace w zakresie gospodarki wodno - ściekowej, w ramach których zabudowano agregat kogeneracyjny zasilany biogazem produkowanym w oczyszczalni ścieków. Agregat wytwarza energie elektryczną, a ciepło z chłodzenia agregatu wykorzystywane jest do suszenia osadów. Ponadto wybudowano suszarnię osadów, zmniejszając tym samym uwodnienie suszonych osadów z 80% do 10%. Zmniejszenie uwodnienia osadów prowadzi do zmniejszenia ich masy. Nakłady inwestycyjne związane z zabudową agregatu kogeneracyjnego oraz budową suszarni osadów wyniosły 13 mln zł.
Jednocześnie Anwil wydał 5,5 mln zł na nowy system odprowadzania oczyszczonych ścieków do odbiornika, czyli Wisły, który pozwala na dotrzymanie wymagań określonych dla jednolitych części wód powierzchniowych. Modernizacji uległ również zbiornik ścieków końcowych zapewniający pełniejszą dystrybucję i uśrednienie ścieków w zbiorniku. Realizacja tego zadania zapewniła równomierną pracę zbiornika i zwiększyła pewność ruchową oczyszczalni ścieków przemysłowych.
Na wydziale Chlorku Winylu przeprowadzono natomiast modernizację układu chłodniczo - freonowego. Dokonano w tym zakresie wymiany czynnika chłodniczego na propylen, eliminując tym samym negatywny wpływ używanego freonu R-22 na środowisko naturalne.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2026
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2026
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejSonda
Czy w Twojej firmie brakuje specjalistów z branży chemicznej (inżynierowie procesowi, chemicy, automatycy)?
WięcejW obiektywie
Druga edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego potwierdziła potrzebę spotkań branży kosmetycznej
170 osób uczestniczyło w drugiej edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego....
Jubileuszowa edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego pełna nowości i inspiracji
175 osób uczestniczyło w 15. edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego, która...
Plastpol w Kielcach miejscem prezentacji maszynowych nowości
15 tysięcy zwiedzających z Europy, Azji i Afryki, 660 wystawców z 36 krajów, setki pracujących...
Paryż stolicą przemysłu kosmetycznego
W Paris Expo Porte de Versailles odbyły się targi in-cosmetics Global 2026 – największe na świecie...