2025-03-04
Ministerstwo Aktywów Państowych poinformowało o aktualnej sytuacji w spółce ANWIL, wchodzącej w skład Grupy Orlen. Działalność włocławskiego przedsiębiorstwa realizowana jest w bardzo trudnym otoczeniu rynkowym, co negatywnie wpływa na jego kondycję finansową i konkurencyjność na rynku krajowym oraz europejskim. Dotyczy to zarówno produkcji nawozów azotowych, jak ipolichlorku winylu.
Ministerstwo tłumaczy, że koszty zakupu gazu - głównego surowca do produkcji nawozów azotowych, który stanowi ok. 70% całkowitego kosztu jego wytworzenia – w połączeniu z bezprecedensową skalą importu gotowych produktów nawozowych z Rosji i Białorusi są zagrożeniem dla ANWIL-u oraz całego sektora produkcji krajowej nawozów. Polska i krajowi producenci nawozów znajdują się w szczególnie niekorzystnej sytuacji. Konkurencja tanich nawozów z krajów objętych sankcjami gospodarczymi, gdzie cena zakupu gazu jest wielokrotnie niższa od ceny na rynku europejskim, spowodowała, że krajowy rynek nawozów został zdominowany przez produkty pochodzenia zagranicznego, co dotychczas nie miało miejsca.
W ocenie Spółki działania w celu wprowadzenia ceł na import nawozów azotowych i wieloskładnikowych z Rosji i Białorusi, podjęte na forum Unii Europejskiej, mogą nie spełnić oczekiwanych rezultatów z uwagi na zaproponowaną przez Komisję Europejską wysokość ceł oraz znacznie wydłużony czas dojścia do wysokości ceł o efekcie blokującym.
Podejmowane są wprawdzie prace nad rozwiązaniami legislacyjnymi celem przeciwdziałania ryzykom związanym z przywozem nawozów mineralnych z Rosji i Białorusi, w szczególności związanym z naruszaniem sankcji UE, ale to wciąż niewiele zmienia.
- Przekazywane administracji państwowej propozycje obejmują wyposażenie jej organów w niezbędne narzędzia nadzoru nad bezpieczeństwem przedsiębiorców oraz producentów rolnych oraz umożliwienie wykorzystania w monitorowaniu napływu nawozów do Polski systemu SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu). Spółka jest również zaangażowana - poprzez współpracę z krajowymi organizacjami branżowymi oraz europejskimi - w działania na rzecz wprowadzenia ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Dodatkowo należy pamiętać, że ANWIL zmaga się z bardzo trudną sytuacją na rynku PCW, będącym drugim głównym obszarem działalności firmy. Obecna sytuacja na rynku PCW jest efektem ograniczonego popytu przy jednoczesnej nadpodaży mocy produkcyjnych w UE oraz, podobnie jak w przypadku nawozów, dużej dostępności produktów z importu, w szczególności z krajów azjatyckich. Jest to konsekwencja m.in. spowolnienia w branży budowlanej, która stanowi główną gałąź gospodarczą konsumpcji tego produktu - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...