2018-12-14
ANWIL zwiększy o ok. 50% zdolności produkcyjne w obszarze nawozowym oraz poszerzy ofertę produktową o cztery nowe rodzaje nawozów. Będzie to możliwe dzięki budowie trzeciej instalacji produkcyjnej nawozów azotowych. Wartość strategicznej dla rozwoju włocławskiej spółki inwestycji szacowana jest na ok. 1,3 mld zł.
Inwestycja ma zostać ukończona jeszcze w 2021 r. Dzięki niej zysk operacyjny EBITDA spółki wzrosnąć ma o ok. 57 mln euro rocznie.
- ANWIL jest bardzo ważnym aktywem w Grupie Orlen. Wzmacnianie jego pozycji na konkurencyjnym rynku europejskim to jeden z naszych priorytetów. Dlatego cieszę się, że moje zapowiedzi dotyczące tej kluczowej inwestycji rozwojowej wchodzą w etap realizacji. ANWIL stanie się jeszcze mocniejszym graczem na rynku nawozów. To kolejny krok w kierunku wydłużenia łańcucha wartości i poprawy bilansu przepływów produktowych w Grupie. Na tej inwestycji finansowo skorzysta zarówno PKN Orlen, będący właścicielem ANWILU, jego akcjonariusze, włocławska spółka, jak i samorząd lokalny - podkreśla Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
Uruchomienie trzeciej instalacji nawozowej spowoduje zwiększenie zdolności produkcyjnych ANWILU z 966 tys. ton do 1,461 mln ton rocznie oraz wzbogaci portfolio produktowe o saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.
- Rozbudowa zdolności produkcyjnych umożliwi nam zaspokojenie rosnącego popytu na nawozy azotowe w kraju. W tej chwili jesteśmy ich jedynym polskim wytwórcą, dysponującym potencjałem do zwiększenia produkcji. W ciągu trzech lat będziemy w stanie zapewnić polskim rolnikom dostęp do zwiększonego wolumenu krajowych produktów spełniających najwyższe światowe standardy
w każdym aspekcie związanym z ich wytwarzaniem i sprzedażą. Będzie to zatem nasz wkład w zapewnienie Polsce bezpieczeństwa żywnościowego oraz ochronę rodzimego rynku przed napływem często wątpliwej jakości nawozów z importu, głównie ze Wschodu – mówi Agnieszka Żyro, prezes zarządu ANWILU.
Spółka z Włocławka opiera swoją działalność biznesową na dwóch filarach, czyli produkcji polichlorku winylu oraz nawozów azotowych, których – pod względem mocy wytwórczych – jest drugim producentem w kraju i 13 w Europie. Produkcję nawozów rozpoczęła 47 lat temu, a pierwszą tonę saletry amonowej wytworzyła już 17 grudnia 1971 r. Od lat 90. instalacja produkcji saletry była systematycznie modernizowana, natomiast w 2000 r. uruchomiono instalację do wytwarzania saletrzaku (sprzedawanego przez ANWIL pod marką CANWIL), dzięki czemu moce wytwórcze spółki w obszarze nawozów wzrosły do niemal miliona ton rocznie. Na początku tego roku chemiczna firma wyprodukowała 30-milionową tonę nawozów azotowych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2026
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2026
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejSonda
Czy w Twojej firmie brakuje specjalistów z branży chemicznej (inżynierowie procesowi, chemicy, automatycy)?
WięcejW obiektywie
Druga edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego potwierdziła potrzebę spotkań branży kosmetycznej
170 osób uczestniczyło w drugiej edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego....
Jubileuszowa edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego pełna nowości i inspiracji
175 osób uczestniczyło w 15. edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego, która...
Plastpol w Kielcach miejscem prezentacji maszynowych nowości
15 tysięcy zwiedzających z Europy, Azji i Afryki, 660 wystawców z 36 krajów, setki pracujących...
Paryż stolicą przemysłu kosmetycznego
W Paris Expo Porte de Versailles odbyły się targi in-cosmetics Global 2026 – największe na świecie...