2023-12-07
Amerykański przemysł tworzyw sztucznych, podobnie jak ma to miejsce w Europie, szuka sposobów na lepsze gospodarowanie odpadami tworzyw sztucznych, tak aby w ten sposób budować gospodarkę obiegu zamkniętego.
Ponieważ prawie 60% amerykańskiej produkcji tworzyw sztucznych, która nie jest eksportowana, przeznacza się na dobra trwałego użytku, to znalezienie rozwiązań oszczędzających te materiały po wycofaniu ich z eksploatacji, jest kluczowe dla osiągnięcia gospodarki o obiegu zamkniętym. W takiej gospodarce zużyte tworzywa sztuczne są przetwarzane na nowe produkty, a nie wyrzucane jako odpad.
Aby pomóc w informowaniu decydentów, liderów biznesu i społeczeństwa o sposobach opracowania bardziej zrównoważonych rozwiązań o obiegu zamkniętym na koniec życia towarów trwałych, American Chemistry Council (ACC), czyli amerykańska organizacja branżowa reprezentująca tamtejszy przemysł chemiczny, opublikowała branżowy plan działania. W planie szczegółowo opisano polityki i podejścia biznesowe, które mogą przyspieszyć rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie dóbr trwałych w pięciu kluczowych sektorach rynku używającego tworzywa sztuczne: motoryzacyjnym, budowlanym, elektronicznym, infrastrukturalnym i medycznym.
Zalecenia zawarte w planie działania zostały opracowane przez ponad 100 uczestników reprezentujących przemysł, rząd i środowisko akademickie.
- Bardziej niż kiedykolwiek konsumenci, marki i sektory przemysłowe wymagają zrównoważonej działalności biznesowej opartej na obiegu zamkniętym. Ten plan działania zawiera odpowiedzialne wytyczne dotyczące tworzenia warunków umożliwiających przyspieszenie bardziej zrównoważonego podejścia o obiegu zamkniętym, które pozwala uchwycić wartość dóbr trwałych po zakończeniu ich cyklu życia. Może to obniżyć koszty dla przedsiębiorstw i pomóc chronić zasoby naturalne i środowisko – powiedziała Gina Oliver, starsza dyrektor ds. rynków materiałów trwałych w ACC.
Najważniejsze aspekty zaproponowane w raporcie to choćby wskazanie na potrzebę zaprojektowania trwałych produktów i wchodzących w ich skład komponentów, które można zdemontować, oddzielić, naprawić lub wymienić, tak aby jak najdłużej zachować produkt w obiegu. To także zwrócenie uwagi na fakt, że zużyte komponenty trzeba poddawać recyklingowi i przerabiać na nowe produkty.
Uwzględniono ponadto znaczenie zaawansowanego recyklingu chemicznego, który może zwiększyć ilość i zakres tworzyw sztucznych często wykorzystywanych w trwałych zastosowaniach do recyklingu.
Zwrócono też uwagę na istotną rolę norm, metod i programów certyfikacji w ułatwianiu i zapewnianiu, że trwałe produkty będą częścią gospodarki o obiegu zamkniętym w przypadku tworzyw sztucznych.
Amerykańska branża tworzyw sztucznych uważa również, że potrzebna jest większa liczba programów pilotażowych, które łączą łańcuch wartości i informują o technicznej i ekonomicznej wykonalności oddzielania, sortowania i recyklingu trwałych tworzyw sztucznych po wycofaniu z eksploatacji.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...