2024-04-09 / Autor: Joseph Chang, ICIS
W epoce nasilającej się konkurencji globalnej, amerykański przemysł petrochemiczny ma szansę stać się rosnącą siłą, ponieważ godne pozazdrodszczenia ceny gazu łupkowego umożliwiają mu osiągnięcie wysokich marż i zwiększanie eksportu, zwłaszcza w warunkach wysokich cen ropy naftowej.
Według American Chemistry Council (ACC), eksport produktów chemicznych z USA ma wzrosnąć o 3,1%, do poziomu 170,7 miliardów dolarów w 2024 r. po spadku o 7,5% w 2023 r. W 2025 r. i 2026 r. znów przewidywany jest wzrost o kolejne 5,8%. Przewiduje się, że do 2026 r. eksport będzie stanowić 27-29% całkowitej sprzedaży chemikaliów w USA, według wartości w dolarach. Według ACC, Stany Zjednoczone konsekwentnie utrzymują nadwyżkę w handlu chemikaliami, która ma wzrosnąć o 28% do 2026 r., to jest z poziomu 21,1 miliarda dolarów w 2024 r. do 27,1 miliarda dolarów za dwa lata.
Eksport polietylenu z USA od początku bieżącego roku utrzymuje się na wysokim poziomie, odnotowując wzrost o 28% w porównaniu z rokiem ubiegłym i prawdopodobnie utrzyma się na takim samym poziomie przez co najmniej pierwsze półrocze. W lutym tego roku eksport polietylenu odpowiadał za 46,9% całkowitego wolumenu sprzedaży tego tworzywa przez amerykańskich producentów.
Ostatnio słyszymy o bardzo słabym popycie na polietylen w Chinach, w połączeniu z lokalnymi cenami na poziomie cen importowych lub niższymi od cen importowych. To z kolei będzie stanowić pewne utrudnienie dla amerykańskiego eksportu do tego regionu. Niemniej europejski popyt na amerykański eksport pomaga zrównoważyć ewentualne straty w Chinach. Ogółem eksport polietylenu z USA pozostanie silny w perspektywie długoterminowej ze względu na przewagę kosztową Stanów Zjednoczonych, wynikającą z obfitości gazu łupkowego.
Dodatkowo też zakłócenia w żegludze na Morzu Czerwonym wspierają eksport z USA do Europy, wypierając w ten sposób wolumeny, które zazwyczaj byłyby dostarczane do Europy z Bliskiego Wschodu.
ICIS prognozuje, że eksport polietylenu z Ameryki Północnej wzrośnie w 2024 r. o 4,6%, do około 11,7 mln ton, a wolumen do Europy wzrośnie o 7,8% do około 2,4 mln ton. Koncern LyondellBasell dostrzega natomiast dalszy wzrost wolumenu eksportu polietylenu z USA, wzmocniony korzystnym stosunkiem ceny ropy do gazu.
Aktualnie gaz ziemny jest w USA wyjątkowo tani i jego cena wynosi znacznie poniżej 2 USD/MMBtu, podczas gdy ropa naftowa utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie powyżej 80 USD/bbl. Daje to amerykańskim producentom gazu łupkowego ogromną przewagę kosztową na całym świecie, umożliwiając im operowanie na wysokich stawkach i eksportowanie według własnego uznania.
ICIS prognozuje, że ceny gazu ziemnego w USA wyniosą średnio 2,45 USD/MMBtu w 2024 r., przy czym wzrosną w drugim półroczu w związku z nadpodażą osiągniętą w pierwszych sześciu miesącvach z uwagi na cieplejszą zimę. W 2025 r. cena będzie natomiast wynosić już 3,30 USD/MMBtu. Tymczasem oczekuje się, że cena ropy Brent będzie kształtować się na poziomie 70 - 90 USD/bbl w 2024 r.
Przewaga kosztowa Stanów Zjednoczonych powinna pozostać nienaruszona, zwłaszcza jeśli ropa utrzyma się na obecnym poziomie. Nawet jeśli cena spadnie do 70 dolarów za baryłkę, etan nadal będzie korzystny. Jednakże przewaga ta powinna maleć w miarę upływu roku, ponieważ wyższe ceny gazu spowodują wzrost kosztów produkcji etylenu. Wysokie koszty wysyłki wpływają na arbitraż, więc jeśli wysyłka ulegnie normalizacji, będzie to również korzystne dla amerykańskich producentów.
Według dyrektora generalnego koncernu Dow, Jima Fitterlinga, w dłuższej perspektywie niskie ceny gazu ziemnego w USA powinny pozwolić przemysłowi chemicznemu na utrzymanie pozycji strukturalnie niskich kosztów. W ocenie Fitterlinga, kiedy patrzymy długoterminowo, to logika mówi, że będzie to przedział 2,50–3,50 USD/MMBtu za pięć lat, w oparciu o równowagę podaży i popytu oraz niski koszt i szybkość w których możemy uzyskać przepustowość dzięki gazowi łupkowemu.
Stany Zjednoczone mają zatem świetną długoterminową pozycję w zakresie niskich kosztów, Kanada ma świetną długoterminową pozycję w zakresie niskich kosztów i to właśnie leży u podstaw wszystkiego, co branża w Ameryce Północnej decyduje się robić w obecnym momencie. Zaistniała strukturalna przewaga kosztowa, na której może amerykańska petrochemia budować resztę działalności.
Na początku marca 2024 r. marże spotowe dotyczące polietylenu dużej gęstości wyniosły w USA prawie 750 dolarów za tonę. Dla porównania, według bazy danych ICIS Supply and Demand Database, marże spotowe w Azji Północno-Wschodniej są ujemne od końca listopada 2023 r., a marże spotowe w północno-zachodniej Europie wynoszą około 710 dolarów za tonę.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...