2013-03-19
W Wielkiej Brytanii powstanie pierwszy zintegrowany system transportu z wykorzystaniem paliwa wodorowego. Inwestycję zrealizuje konsorcjum pod przewodnictwem firmy Air Products.
Konsorcjum siedmiu firm wybuduje i udostępni do użytku publicznego sieć najnowocześniejszych 700-barowych stacji paliwa wodorowego. W ramach projektu LHNE zostaną również wprowadzone na rynek pojazdy napędzane paliwem wodorowym.
Zintegrowany system transportu będzie wykorzystywał przyjaźniejsze dla środowiska paliwo wodorowe, którego jedynym produktem ubocznym spalania jest czysta woda. Stworzenie systemu jest istotne m.in. z uwagi na potrzebę zredukowania emisji gazów cieplarnianych w stolicy Wielkiej Brytanii. Ma to na celu oczyszczenia londyńskiego powietrza i obniżenia emisji CO2. Dostępna publicznie sieć 700-barowych stacji paliwa wodorowego pozwoli na szybkie (ok. 3 min) tankowanie wodoru do samochodów wyposażonych w ogniwa wodorowe, które główni producenci aut planują wprowadzić w Wielkiej Brytanii już w przyszłym roku. W samym Londynie projekt LHNE zakłada unowocześnienie do 700 bar stacji paliwa wodorowego zlokalizowanej w pobliżu lotniska Heathrow oraz uruchomienie dodatkowej stacji zasilającej pojazdy w wodór.
W 2012 roku firma Air Products uruchomiła już w porcie w Rotterdamie, na potrzeby rafinerii ExxonMobil, jedną z najnowocześniejszych na świecie instalacji do produkcji wodoru - HyCO4. Zintegrowanie nowej instalacji Air Products z rafinerią ExxonMobil prowadzi do redukcji zużycie energii o ponad 15% oraz zmniejszenia emisji CO2 o 200 tys. ton rocznie, co jest porównywalne z wyeliminowaniem emisji generowanych rocznie przez 90 tys. samochodów. Część wodoru produkowanego w tej instalacji służy do zasilania londyńskich pojazdów wyposażonych w ogniwa wodorowe.
W ubiegłym roku Air Products uruchomiło także w USA najdłuższą na świecie (965 km) sieć rurociągów, która sięga od Teksasu do Luizjany nad Zatoką Meksykańską. Przesyłany systemem rurociągów wodór powstaje w ponad 20 instalacjach Air Products o mocach produkcyjnych wynoszących 340 mln hektolitrów wodoru dziennie. Ten kompleksowy system instalacji i rurociągów zapewnia firmom z branży rafineryjnej i petrochemicznej regularne dostawy wodoru, czyli kluczowego składnika w procesie oczyszczania ropy naftowej.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...