2015-05-19
Firma Air Liquide uruchomiła w Niemczech projekt mający na celu produkcję wysokiej jakości paliwa bezsiarkowego pochodzącego z odpadowej biomasy.
Projekt realizowany jest przez spółkę Air Liquide we współpracy z jednostką naukową w postaci Karlsruhe Institute of Technology. Inicjatywa o nazwie bioliq ma doprowadzić do powstania biopaliw drugiej generacji. Są one produkowane z niejadalnych części roślin (odpady drewna, słoma), co oznacza, że będą wpływać na łańcuch żywnościowy, a tym samym nie staną się konkurencji dla producentów żywności, w przeciwieństwie do biopaliw pierwszej generacji. Te bowiem są produkowane z oleju, cukru i skrobi zawartych w nasionach roślin oleistych, burakach i zbożu.
W ramach realizacji przywoływanego projektu, Air Liquide dostarczył kluczowe technologie dla procesu pirolizy biomasy, czyli rozkładu termicznego materii organicznej, w wyniku którego uzyskuje się inne produkty (gazy i substancje), a także wytwarzania gazu syntezowego. Ponadto dostarczył tlen potrzebny do przeprowadzenia procesu zgazowywania. W wyniku tych procesów już teraz możliwe jest wyprodukowanie 1 litra paliwa z ok. 7 kg słomy. Docelowo te wielkości mają być znacznie wyższe.
Powstałe w wyniku komercyjnego wdrożenia omawianej technologii biopaliwa będą mogły być stosowane do produkcji wysokiej jakości tzw. „zielonych” paliw, a także substancji chemicznych i wodoru wolnego od dwutlenku węgla. Pozwolą na redukcję do 90% emisji CO2 w porównaniu z paliwami kopalnymi.
Następnym krokiem, który podejmą obydwie strony będzie optymalizacja procesu prowadzona z zamiarem zwiększenia produkcji i oraz przyszłej komercjalizacji stworzonej technologii.
Grupa Air Liquide jest światowym liderem w dziedzinie gazów, technologii i usług dla przemysłu, m.in. chemicznego. Dzieje się tak, gdyż większość produktów chemicznych produkowana jest z zastosowaniem gazów, takich jak tlen, wodór, azot, tlenek węgla oraz gaz syntezowy, których dostarczaniem zajmuje się właśnie Air Liquide. Koncern działa w 80 krajach i zatrudnia ponad 50 tys. pracowników.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...