2021-02-10
Air Liquide i Siemens Energy inicjują projekt europejskiego ekosystemu dla elektrolizy i technologii wodorowych. Współpraca wspierana jest przez rządy Francji i Niemiec.
Koncerny Air Liquide i Siemens Energy podpisały Protokół Ustaleń, którego celem jest połączenie ich wiedzy i doświadczenia w zakresie technologii elektrolizy PEM (z użyciem membrany do wymiany protonów). Obie firmy zamierzają skupić swoje działania na współtworzeniu dużych projektów wodorowych na skalę przemysłową we współpracy z klientami, a także stworzeniu podstaw do masowej produkcji elektrolizerów w Europie, zwłaszcza w Niemczech i Francji oraz działaniach badawczo-rozwojowych w celu wspólnego opracowania technologii elektrolizerów nowej generacji.
Wodór będzie odgrywał istotną rolę w realizacji celów Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2 i gazów cieplarnianych. Aby zaspokoić szybko rosnące zapotrzebowanie oraz obniżyć koszty, kluczowym jest przyspieszenie produkcji wodoru wytwarzanego w sposób zrównoważony za pomocą elektrolizerów PEM na dużą skalę. W ramach współpracy Air Liquide i Siemens Energy będą wspólnie ubiegać się o dofinansowanie dużych projektów wodorowych w ramach unijnego Europejskiego Zielonego Ładu i mechanizmu IPCEI (Important Project of Common European Interest), finansowanych przez rządy Francji i Niemiec. Finansowanie w ramach IPCEI jest niezbędne do szybkiego rozpoczęcia tych działań i dotrzymania terminów wyznaczonych przez Europejski Zielony Nowy Ład, unijną strategię wodorową oraz francuskie i niemieckie krajowe strategie wodorowe.
Oba koncerny solidarnie podkreślają, że dzięki współpracy umocnią swoje kluczowe kompetencje, umożliwiające powstanie zrównoważonej gospodarki wodorowej w Europie oraz zainicjują, wraz z innymi partnerami, projekt europejskiego ekosystemu dla elektrolizy i technologii wodorowych. Partnerzy już zidentyfikowali możliwości współpracy w zakresie projektów dla zrównoważonego wodoru na dużą skalę, zarówno we Francji, Niemczech, jak i innych krajach europejskich. Jedną z takich możliwości jest projekt Air Liquide-H2V Normandy we Francji o mocy 200 MW, jeden z najbardziej ambitnych europejskich projektów produkcji wodoru z energii odnawialnych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...