Rozmowy z ...

Tanja Budde:

Oferujemy perspektywiczne rozwiązania bazujące na naturalnej wszechstronności

10.01.2019
Tanja Budde

O polskim rynku i zauważalnych na nim trendach rynkowych rozmawiamy z Tanją Budde, dyrektor ds. innowacji i marketingu technicznego w Omya International AG.

Firma Omya International AG jest wiodącym światowym producentem węglanu wapnia. Przyjrzyjmy się bliżej branżom, w których działa Omya. Co odróżnia firmę od innych mocnych graczy na rynku?

Nasze portfolio obejmuje naturalne minerały wytwarzane zgodnie z najbardziej rygorystycznymi standardami regulacyjnymi i jakościowymi. Oprócz tego jesteśmy globalnym dystrybutorem specjalistycznych dodatków oraz usług i rozwiązań klasy premium. Omya opracowuje wszechstronne rozwiązania dopasowane do aktualnych trendów rynkowych i wymagań konsumentów dzięki własnym, zastrzeżonym rozwiązaniom w branży mineralnej, składnikom z portfolio dystrybucji, a także znaczącym inwestycjom w naukę i zaangażowaniu w prace badawczo-rozwojowe.

Pion, którym Pani zarządza, koncentruje się na tak zwanych towarach konsumpcyjnych. Jakie dokładnie branże obejmuje? W których z nich obowiązują najbardziej rygorystyczne wymagania?

Pion towarów konsumpcyjnych obejmuje produkty spożywcze, farmaceutyczne i nutraceutyki, a także artykuły do higieny osobistej i chemię gospodarczą. W każdym z tych segmentów występują określone wyzwania. Specyfika branży spożywczej i higieny osobistej polega na szybkiej rotacji towarów, a kluczowe znaczenie ma dynamika rozwoju produktów. Z kolei inżynieria produktu w sektorze farmaceutycznym wiąże się z bardzo długim procesem ze względu na kompleksowe wymogi regulacyjne.

Niemniej, istnieją pewne podstawowe trendy, które trzeba uwzględniać we wszystkich segmentach. Obserwujemy postępujące starzenie się ludności oraz wzrost klasy średniej. Oprócz tego ogromne znaczenie ma ochrona środowiska i zrównoważony rozwój. Czynniki te kształtują określone trendy w branżach. Rośnie popularność receptur przyjaznych dla środowiska i produktów „clean label”, czyli z tak zwaną „czystą etykietą”. Kluczowe znaczenie ma ograniczanie odpadów i ekologia. Produkty muszą być funkcjonalne, a jednocześnie zapewniać dodatkowe korzyści dla zdrowia i urody.

Mówiąc o trendach, jakie tendencje przewiduje Omya na najbliższą przyszłość?

Tak, jak wspomniałam, wzrasta popularność rozwiązań z „czystą etykietą”, zwłaszcza w sektorze spożywczym i higieny osobistej. Nacisk kładzie się na zastępowanie składników, które mają „złą prasę” ze względu na potencjalne niekorzystne skutki zdrowotne. Należą do nich na przykład dwutlenek tytanu czy talk – pierwszy z nich ze względu na swoje nanorozmiary, a drugi z powodu potencjalnych zanieczyszczeń w naturalnym surowcu mineralnym. W Omya opracowaliśmy rozwiązania umożliwiające tworzenie receptur bez tych dwóch składników. Na przykład w produktach spożywczych Calcipur zapewnia intensywne właściwości wybielające i optymalizujące kolor w różnych rodzajach napojów, polew i innych tego typu artykułach. W zastosowaniach tych można także zmniejszyć ilość cukru bez szkody dla smaku czy tekstury. W ten sposób – dzięki Calcipur – konsument uzyskuje produkt o obniżonej zawartości cukru i zmniejszonej kaloryczności, a także wzbogacony w wapń. Dzięki swojej wszechstronnej charakterystyce Calcipur zapewnia także korzyści techniczne podczas przetwarzania – zmniejszoną higroskopijność i lepszą stabilność.


CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 4/2018 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.


Wyświetlono: 802

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej