2023-07-07 / Autor: Sylwia Poradzisz, www.bioteam.com.pl
Jest wiele dowodów na aktywność bakterii probiotycznych przeciwko kolonizacji skóry przez czynniki etiologiczne stanów zapalnych. Istnieje kilka mechanizmów, dzięki którym szczepy probiotyczne chronią skórę. Jednym z takich mechanizmów jest zdolność do zajmowania receptorów przez bakterie probiotyczne i tym samym hamowania adhezji patogenów do komórek gospodarza. Dowiedziono, iż enolaza produkowana przez L. plantarum wiąże się z fibronektyną, aby zapobiec adhezji S. aureus do nabłonkowych linii komórkowych. Bakterie probiotyczne posiadają także zdolność do wytwarzania tzw. bakteriocyn, białek o działaniu antybakteryjnym. Dodatkowo wykazano, że bakterie probiotyczne wytwarzają kwas hialuronowy, który stymuluje komórki skórne do produkcji B-defensyny (peptydu o działaniu antybakteryjnym).
Coraz więcej słyszy się o możliwości wykorzystania probiotyków w zapobieganiu i redukcji reakcji alergicznych w obrębie skóry człowieka. Zaburzenia alergiczne są związane ze zmianą równowagi cytokin Th1/Th2 w kierunku odpowiedzi Th2. Prowadzi to do aktywacji cytokin Th2 i uwalniania interleukiny-4 (IL-4), IL-5 i IL-13, a także wytwarzania IgE.
Probiotyki mogą potencjalnie modulować receptory Toll-podobne (TLR), prowadząc do aktywacji komórek dendrytycznych i pobudzenia odpowiedzi Th1. Uzyskana stymulacja cytokin Th1 może wpływać hamująco na odpowiedź Th2 i tym samym hamowanie reakcji alergicznych.
Podkreśla się także właściwości antystarzeniowe szczepów probiotycznych. Na starzenie się skóry ma wpływ wiele czynników, które powodują zmiany w jej strukturze, wyglądzie oraz wydajności pełnionych przez nią funkcji. Promieniowanie UV jest uważane za najsilniejszy czynnik zewnętrzny starzenia się skóry (tzw. fotostarzenie). Wraz ze wzrostem wiedzy na temat związku między ekspozycją na słońce i fotostarzeniem, nasiliło się zainteresowanie zapobieganiem i leczeniem niekorzystnych skutków promieniowania UV. Wczesne badania sugerują, że bakterie probiotyczne i ich metabolity mogą zapobiegać i niwelować skutki starzenia się skóry.
Zastosowanie żywych kultur bakterii w kosmetykach sprawia dużo trudności producentom kosmetyków. Jedną z nich jest zastosowanie w kosmetykach konserwantów, które mają chronić produkt kosmetyczny przed mikroorganizmami. Obecność w kosmetykach konserwantów o działaniu przeciwdrobnoustrojowym powoduje, że dodanie żywych kultur bakterii traci sens.
Producenci korzystają z innych rozwiązań. Zamiast żywych bakterii stosowane są lizaty komórkowe, czyli martwe komórki. W zastępstwie żywych bakterii wykorzystywane są także biofermenty, czyli metabolity pochodzące z fermentacji bakterii kwasu mlekowego. Czy te rozwiązania w 100% zastępują żywe kultury bakterii? Niestety nie. Zarówno lizaty komórkowe, jak i biofermenty wywierają korzystny wpływ na skórę, aczkolwiek działają na innej zasadzie niż żywe bakterie probiotyczne. Przede wszystkim żywe kultury bakterii działają na skórę nie tylko w momencie aplikacji kosmetyku, ale przez dłuższy czas. Dlatego też poszukuje się coraz nowszych rozwiązań pozwalających umieścić żywe kultury bakterii w kosmetykach.
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...