2021-02-26 / Autor: Dorota Kaczorowska, starszy specjalista ds. rejestracji produktów biobójczych, THETA Doradztwo Techniczne
Oczywistym powinno być to, aby kupować tylko produkty, które zostały zarejestrowane, czyli przebadane i posiadające na etykiecie wymagany prawem numer pozwolenia na obrót. Z uwagi na coraz to większe obostrzenia legislacyjne przy wprowadzaniu produktów do obrotu, pojawiają się też repelenty wprowadzane bez pozwolenia lub takie, które mają pozwolenia już nieważne (z uwagi na niezłożenie wniosku w procedurze europejskiej w odpowiednim dla danej substancji czynnej terminie – o czym szerzej poniżej). Po nazwie produktu lub numerze pozwolenia można sprawdzić aktualność danych w ogólnodostępnym wykazie zarejestrowanych produktów biobójczych, zamieszczonym na stronie URPLWMiPB w biuletynie Informacji Publicznej: http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze. Wykaz ten aktualizowany jest z reguły jeden – dwa razy w miesiącu.
Grupy odbiorców
Produkty repelencyjne są przeznaczone dla ludzi, w tym również dzieci (do stosowania na skórę/ubranie), a także dla zwierząt.
W przypadku produktów przeznaczonych dla dzieci należy stosować je tylko i wyłącznie, jeśli w takim zakresie zostały zarejestrowane. Należy wziąć pod uwagę wiek dziecka, który często jest ujęty w zatwierdzonej do pozwolenia treści oznakowania opakowania, stanowiącej zapisy do finalnej etykiety produktu. Ponadto należy bezwzględnie aplikować taką ilość produktu, jaka jest podana na etykiecie danego preparatu.
Składniki produktów repelencyjnych
Najczęstszym składnikiem produktów repelencyjnych jest DEET, ale jednocześnie jest substancją budzącą najwięcej kontrowersji. Wysokie dawki tej substancji powodują skutki uboczne, w tym zaburzenia neurologiczne. Nie jest ona zalecana dla dzieci poniżej 12 roku życia.
CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY JEST W NR 4/2020 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...