2022-09-28 / Autor: Paulina Ryś, technolog
Recepturowanie płynów do naczyń
Produkty do mycia naczyń powinny posiadać bardzo dobre właściwości myjące, wysoką zdolność emulgowania tłuszczów, dobrą pienistość oraz wydajność, a zarazem powinny spełniać wysokie wymagania, co do bezpieczeństwa ich stosowania ze względu na kontakt ze skórą.
Aby sprostać tym wymaganiom, płyny do mycia naczyń na ogół zawierają wysokie stężenia anionowych środków powierzchniowo czynnych (tj. SLES, alfa olefin, soli sodowych kwasu alkilobenzenosulfonowego), które mają bardzo dobre właściwości emulgujące i rozpuszczające zanieczyszczenia organiczne pochodzące z resztek jedzenia. Dodatkowo receptury wzbogaca się o surowce poprawiające pianotwórczość oraz stabilizujące pianę. Są to surfaktanty amfoteryczne oraz niejonowe, tj. alkiloamidopropylobetainy, dietanoloamid, etoksylowane alkohole, poliglukozydy alkilowe. W celu ochrony skóry recepturę wzbogaca się o takie składniki, jak gliceryna, ekstrakty roślinne, witaminy oraz utrzymuje się odpowiednią, neutralną dla skóry wartość pH. Niezmiernie ważną kwestią jest odpowiedni dobór konserwantu, który ma za zadanie zabezpieczyć produkt przed skażeniem mikrobiologicznym. Dobór konserwantu jest ograniczony nie tylko przez obowiązujące przepisy prawne, ale również wartości pH gotowego produktu i zastosowane w nim surowce. Kolejnym aspektem jest wygląd, czyli organoleptyka produktu: barwa, zapach, lepkość. Te parametry są w ogromnym stopniu kreowane przez konsumentów, którzy preferują gęste płyny o nutach zapachowych świeżych owoców. Bardzo istotnym elementem jest również klarowność produktu, którą uzyskuje się, stosując takie dodatki, jak mocznik czy kumenosulfonian sodu.
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...