2023-09-20 / Autor: Florian Genrich1, Laura Meunier1, Steffen Nordzieke2, 1 Symrise AG, Holzminden, Niemcy, Cosmetic, Ingredients Division, Category Skin Protection, 2 Symrise AG, Holzminden, Niemcy, Global Innovation Cosmetic, Ingredients, Microbiology Research Hair & Body Rinse-off
Ustanowiony w Unii Europejskiej w 2022 roku zakaz wprowadzania do obrotu kosmetyków zawierających pirytionian cynku – związany ze sklasyfikowaniem tego związku jako substancji o właściwościach reprotoksycznych – zmusza producentów kosmetyków przeciwłupieżowych do odejścia od tej technologii. To z kolei ogranicza liczbę substancji przeciwłupieżowych dostępnych dla formulatorów.
W 2020 roku firma Symrise wprowadziła całkowicie nową, ekologiczną technologię zwalczania łupieżu opartą na kaprylanie propanediolu. Podobnie jak tradycyjnie wykorzystywane substancje czynne, nowe rozwiązanie jest ukierunkowane na grzyby z rodzaju Malassezia, ale charakteryzuje się innowacyjnym mechanizmem działania. W badaniu obejmującym 30-dniowe stosowanie szamponu zawierającego kaprylan propanediolu wykazano, że skuteczność działania przeciwłupieżowego tej substancji jest znamiennie wyższa w porównaniu z placebo i porównywalna z kontrolą dodatnią (klimbazolem). W dodatkowych badaniach wykazano, że składnik korzystnie oddziałuje na mikrobiom skóry głowy, a także przynosi szereg innych korzyści, m.in. jest łatwy w użyciu, poprawia stan skóry i włosów oraz ogranicza wytwarzanie sebum.
Przeprowadzone eksperymenty i ich wyniki
Porównanie skuteczności kaprylanu propanediolu i piroktonu olaminy
W związku z wprowadzeniem unijnego zakazu stosowania pirytionianu cynku w kosmetykach, producentom szamponów przeciwłupieżowych pozostały dwa główne konwencjonalne związki chemiczne o takim działaniu: pirokton olaminy i klimbazol. Po potwierdzeniu skuteczności działania nowego, ekologicznego rozwiązania przeciwłupieżowego (kaprylanu propanodiolu) w porównaniu z klimbazolem jako kontrolą dodatnią podjęto decyzję o przeprowadzeniu kolejnego badania porównawczego z piroktonem olaminy. W szamponach powszechnie stosuje się substancje aktywne o działaniu przeciwłupieżowym w stężeniu 0,5%, które jest uznawane za skuteczne. Stężenie to odpowiada poprzedniej maksymalnej dawce klimbazolu, dozwolonej w kosmetykach do 2019 roku zgodnie z europejskim rozporządzeniem w sprawie kosmetyków. W 2019 roku rozporządzenie zmieniono, ustalając nowe wartości graniczne uzależnione od rodzaju zastosowania produktów. W związku z tą nowelizacją klimbazol może być obecnie stosowany w stężeniach do 2% w spłukiwanych szamponach przeciwłupieżowych (załącznik III/310 do rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych), natomiast w innych zastosowaniach obowiązują niższe stężenia (załącznik V/32).
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...