2021-08-04
– Polski przemysł chemiczny to obecnie ponad 13 tysięcy przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie całego kraju. Wraz z rozwojem branży, rośnie eksport polskiej chemii. Przez ostatnie pięć lat sprzedaż do krajów będących głównymi odbiorcami, czyli Niemiec i Czech, wzrosła prawie o połowę. Coraz więcej towarów trafia również na Ukrainę i do Belgii. Podczas pandemii branża zyskała jeszcze większe znaczenie, jako dostawca surowców wykorzystywanych do produkcji leków, artykułów medycznych, detergentów oraz środków higieny osobistej. W 2020 roku Dachser Chem-Logistics, specjalizujący się w logistyce dla branży chemicznej, przewiózł 81 106 przesyłek, czyli o ponad 4 tys. więcej niż rok wcześniej. Cały rok 2020 był wyzwaniem dla polskiego przemysłu chemicznego, a bardzo ważną rolę w wychodzeniu na prostą odegrała branża transportowa, która pomogła utrzymać ciągłość łańcuchów dostaw dla firm z tego sektora. Mimo pandemii, Dachser Chem-Logistics nie schodzi ze ścieżki wzrostu, co procentuje zwiększeniem wolumenów oraz trzykrotnie większymi obrotami niż w pierwszym roku naszej działalności w Polsce. Z nowymi wyzwaniami poradziliśmy sobie bardzo dobrze, ponieważ przestrzeganie restrykcji i zasad bezpieczeństwa to codzienność w usługach logistycznych dla branży chemicznej – podsumowuje miniony rok Jaśmina Rosińska, koordynator w Dachser Chem-Logistics w Polsce.
Nowa rzeczywistość
W tym przypadku jednak to nie dane statystyczne stanowią najlepsze podsumowanie roku 2020 w przemyśle transportowym. Pandemia stworzyła warunki, które nigdy wcześniej w tej branży nie występowały. Pojawienie się nadzwyczajnych okoliczności, które miały wpływ na codzienną działalność przedsiębiorstw transportowych było cechą charakterystyczną dla całego 2020 roku. Co więcej, sektor transportowy był tym, który z pandemicznymi obostrzeniami musiał zetknąć się jako pierwszy i być może na najszerszą skalę w porównaniu z wszystkimi innymi działami gospodarki. Pandemia od pierwszego dnia zaczęła wywierać znaczący wpływ na sektor transportu i powiązaną z nim logistykę. Z jednej strony uczyniła z TSL branżę niemal strategiczną dla pomyślnego trwania całego gospodarki, w której łańcuch dostaw produktów musiał być utrzymany, a z drugiej zmusiła ten przemysł do wprowadzenia istotnych zmian w jego codziennym funkcjonowaniu. Organizacja pracy musiała ulec przeobrażeniom, tak samo, jak dotychczasowe, sprawdzone metody działania.
Chemia i Biznes” to dwumiesięcznik biznesowo-gospodarczy, stworzony z myślą o firmach poszukujących rzetelnej, aktualnej i profesjonalnie przygotowanej informacji na temat rynku chemicznego i sektorów powiązanych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...