2021-02-11 / Autor: Katarzyna Medwedź, specjalista ds. surowców chemicznych i opakowań, Jago Pro Sp. z o.o
Kolejnym krokiem ku zmianom ukierunkowanym na przypieczętowanie celów powyższej strategii jest wydana w 2019 r. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, czyli inaczej Dyrektywa Plastikowa (Single-Use Plastics Directive), nakładająca na producentów konkretne i drastyczne zmiany. Spośród nich najistotniejszymi dla producentów kosmetyków i opakowań z tworzyw sztucznych jest zaplanowane do 2030 r. zwiększenie udziału procentowego użytego materiału pochodzącego z recyklingu do 30% niezależnie od rodzaju stosowanego tworzywa oraz zwiększenie odzysku tworzyw sztucznych do 55%. Wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych do tego czasu mają być ponadto dostosowane do poddawania recyklingowi. Istotne we wszystkich tych zmianach jest zrozumienie tego, iż nie dążą one do całkowitego wyeliminowania tworzyw, a jedynie do odpowiedzialnego nimi zarządzania i zwiększenia przetwórstwa.
Ścieżki rozwoju i kierunek zmian
Wprowadzane zmiany niosą ze sobą z pewnością potrzeby z zakresu inżynierii materiałowej oraz inaczej ukierunkowany marketing. Dokonując wyboru danego produktu, należy zastanowić się na ile opakowanie ekologiczne faktycznie jest ekologiczne, a nie jest jedynie „chwytem marketingowym” dobrze wyglądającym na półce. Czy ilość energii, wody i zasobów użytych do przetworzenia pewnych surowców, a jednocześnie krótszy cykl życia „eko opakowania” nie sprawiają, że stają się one w gruncie rzeczy mniej ekologiczne niż standardowe rozwiązania? Rosnący „eko trend” jest bardzo intensywnie wykorzystywany przez producentów opakowań do celów marketingowych, podczas gdy proponowane rozwiązanie nie zawsze jest w pełni zrównoważone. Bardzo istotne jest więc zwiększanie świadomości konsumentów, a także samych producentów w tym zakresie.
CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY JEST W NR 4/2020 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...