2023-03-17 / Autor: Agnieszka Krajewska, Instytut Surowców Naturalnych i Kosmetyków, Politechnika Łódzka, kierownik studiów podyplomowych „Studium Kosmetologii”
Naturalne składniki kosmetyków do pielęgnacji włosów
Naturalna pielęgnacja opiera się przede wszystkim na zabiegach kosmetycznych z wykorzystaniem naturalnych substancji posiadających bardzo często certyfikaty europejskich jednostek certyfikujących kosmetyki naturalne (np. COSMOS, NaTrue). Z uwagi na ogromne i ciągle rosnące zainteresowanie konsumentów ekologią, dostępna baza tego typu surowców jest bardzo obszerna i ciągle się powiększa. Rozpoczynając omawianie pielęgnacji skóry głowy, należy wspomnieć o rosnącym zainteresowaniu równowagą PEH, czyli równowagą w stosowaniu substancji takich, jak proteiny, emolienty i humektanty.
Proteiny są podstawowym i niezbędnym budulcem wszystkich tkanek roślinnych i zwierzęcych, w tym również skóry i włosów. Wprowadzenie białek do kosmetyków budzi wiele kontrowersji. Niemniej uznaje się je za niezbędne składniki preparatów pielęgnacyjnych. Ze względu na rozmiar cząsteczki w kosmetykach pielęgnacyjnych do skóry głowy i włosów stosuje się przede wszystkim hydrolizaty białkowe. Są to mieszaniny protein powstałych w wyniku kwasowego, zasadowego lub enzymatycznego rozkładu białek pochodzenia naturalnego. Uznaje się, że wprowadzenie hydrolizatów protein do kosmetyków może naprawić mikrouszkodzenia, dodać objętości i zdrowego połysku włosom. Najczęściej stosowanymi tego typu surowcami w pielęgnacji skóry głowy są substancje pochodzenia roślinnego, np. hydrolizaty soi (INCI Hydrolyzed Soy Protein), ryżu (INCI Hydrolyzed Rice Protein), pszenicy (INCI Hydrolyzed Wheat Protein), owsa (INCI Hydrolyzed Oat Protein) oraz zwierzęcego, np. hydrolizaty elastyny (INCI Hydolyzed Elastin), kolegeny (INCI Hydrolyzed Collagen), keratyny (INCI Hydrolyzed Keratin), a także jedwabiu (INCI Hydrolyzed Silk). Pochodne białkowe są proponowane przede wszystkim w przypadku włosów zniszczonych o wysokiej porowatości.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...