2023-05-24 / Autor: Michalina Świerczyńska-Kraska, starszy specjalista ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i Produktów Chemicznych, THETA Consulting Sp. z o.o.
Każdy producent, importer, dalszy użytkownik i dystrybutor gromadzi i przechowuje gotowe do udostępnienia wszelkie informacje wymagane od niego w celu wypełniania obowiązków wynikających z przepisów rozporządzenia REACH przez okres co najmniej 10 lat od ostatniej daty produkcji, importu, dostawy lub zastosowania substancji lub mieszaniny. W tym miejscu należy podkreślić, że 1 stycznia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Komisji (UE) 2020/878 z 18 czerwca 2020 r. zmieniające załącznik II (wymagania dotyczące sporządzania kart charakterystyki do rozporządzenia REACH), przy czym dostawcy mieli czas na dostosowanie swoich kart charakterystyki do nowej regulacji w terminie do 31 grudnia 2022 r., zatem już dzisiaj oczekujemy zaktualizowanej dokumentacji dla surowca zapachowego.
Dokumentacja kompozycji zapachowej
Istotnym problemem branży jest fakt, że karta charakterystyki zgodnie z wymaganiami prawnymi nie musi zawierać informacji o pełnym składzie produktu. Zatem rodzi się pytanie: jak zapewnić bezpieczeństwo produktu zawierającego złożoną mieszaninę zapachową, przy jednoczesnym zachowaniu poufności danych? Ze względu na dodatkowe wymagania prawne obowiązujące zarówno w branży detergentowej, jak i kosmetycznej, to w łańcuchu dostaw dostarcza się informacje o zawartości procentowej 26 potencjalnych alergenów, ujętych w wykazie substancji określonych pierwotnie w części 1 załącznika III do dyrektywy 76/768/EWG, a obecnie wymienionych w załączniku III do rozporządzania kosmetycznego 1223/2009/WE. Tym samym ich obecność należy wykazać na etykiecie produktu kosmetycznego, gdy jego stężenie przekracza: 0,001% w produkcie niespłukiwanym (leave-on product) lub 0,01% w produkcie spłukiwanym (rinse-off product). Również zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 31 marca 2004 r. w sprawie detergentów (wraz z późn. zm.), jeżeli zostały dodane substancje pochodzące z kompozycji zapachowych mogące powodować alergie w stężeniach przekraczających 0,01% wagowo, to informacje umieszczane są zgodnie z załącznikiem VII, m.in. w tzw. składzie detergentowym prezentowanym na etykiecie np. płynu do mycia naczyń, aby poinformować użytkownika o substancji alergizującej pochodzącej z syntetycznej kompozycji zapachowej, bądź z olejku pochodzenia naturalnego.
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...