Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Chemikalia ze światła słonecznego

W Delfzijl w Holandii powstaje demonstracyjna fabryka, w której zastosowana zostanie innowacyjna technologia służąca produkcji chemikaliów ze światła słonecznego. Autorami tego projektu są firmy AkzoNobel Specialty Chemicals i Photanol BV.

Czytaj »

Grafit syntetyczny coraz chętniej stosowany

Grafit syntetyczny jest substancją w pełni wytworzoną przez człowieka w procesie wysokotemperaturowego (nawet 2000-3000 st. C) przetwarzania amorficznych (bezpostaciowych) materiałów węglowych, m.in. sadzy. Rodzaje węgla amorficznego stosowane jako prekursory grafitu mogą pochodzić z ropy naftowej, węgla, ewentualnie z naturalnych bądź syntetycznych materiałów organicznych. Głównym zastosowaniem grafitu syntetycznego o wysokiej czystości jest użycie go jako dodatku zwiększającego zawartość węgla w żelazie i stali. Ta aplikacja pochłania dziś znaczną część produkowanego grafitu syntetycznego.

Czytaj »

AkzoNobel: 100 lat produkcji soli

Koncern AkzoNobel świętuje stulecie produkcji soli. Zapotrzebowanie na sól stale rośnie z racji dążeń do tworzenia coraz bardziej energooszczędnych produktów.

Czytaj »

Nowe narzędzia do pomiaru kąta zwilżania

Dwie niemieckie firmy współpracują nad udoskonaleniem techniki związanej z pomiarem kąta zwilżania w wysokiej temperaturze. To firmy Krüss, światowy lider w dziedzinie pomiaru kąta zwilżania oraz Linseis, specjalizujący się w analizach termicznych.

Czytaj »

Kalendarium

więcej