Wiadomości - Przemysł gumowy ze świata

Zużycie kauczuku naturalnego ma rosnąc szybciej niż się spodziewano

28.05.2018

Stowarzyszenie Krajów Produkujących Kauczuk Naturalny (The Association of Natural Rubber Producing Countries, ANRPC) opublikowało prognozę dotyczącą światowego rynku tego surowca. Z oczywistych względów odnosi się ona do Azji, bo to właśnie tam istnieją plantacje kauczuku naturalnego.

Zdaniem organizacji branżowej, konsumpcja kauczuku naturalnego będzie rosnąć w bieżącym roku szybciej niż oczekiwano tego jeszcze w styczniu. Okazuje się bowiem, że wzrost w Chinach i Indiach ma być wyższy niż się spodziewano. Obydwa te państwa odpowiadają za ok. 48% światowego zapotrzebowania na kauczuk naturalny. Popyt w Państwie Środka ma wzrosnąć o 6,2%, do 5,7 miliona ton w 2018 r., czyli o 0,6 p.p więcej niż pierwotna prognoza. Natomiast w Indiach skorygowana prognoza sugeruje wzrost konsumpcji o 10,9% do wielkości 1,2 mln ton w 2018 r. Wcześniej mówiono o wzroście rzędu 6,8%. Łącznie zatem zużycie kauczuku naturalnego w obydwu państwach ma być większe o 790 tys. ton.

Głównym powodem zmiany scenariusza na bardziej optymistyczny są wyniki z czterech pierwszych miesięcy tego roku. W tym okresie światowa konsumpcja kauczuku naturalnego wzrosła o 5,5% w ujęciu rok do roku, czyli do poziomu 4,6 mln ton. W tym samym okresie globalna produkcja kauczuku naturalnego wzrosła o 2,6%, do 4 mln ton. Jednocześnie szacuje się, że w 2018 produkcja kauczuku naturalnego na świecie wyniesie 14,2 mln ton, a wzrost utrzyma się na poziomie 6,4%. Z kolei światowa konsumpcja sięgnie 14,3 mln ton, przy wzroście sięgającym także 6,4%.

Zaproponowane w nowym scenariuszu korzystne dla rynku zmiany wpłynęły na ożywienie rynku i to pomimo niesprzyjających warunków spowodowanych napięciami handlowymi na linii USA - Chiny. Czynnikiem hamującym mocniejszy wzrost jest jednak wysoki poziom zapasów utrzymywanych w magazynach giełdy w Szanghaju oraz niestabilny kurs wymiany walut. Faktem jest, że gorsze nastroje rynkowe częściowo pokryły się z sezonowością rynku i stosunkowo niską podażą oraz z okresem zrzucania liści przez drzewa kauczukowe. Ponadto Indie zaniżyły (o 99 tys. ton) swoją wcześniejszą prognozę, jeśli chodzi o produkcję na 2018 r. W scenariuszu uwzględniono również, że zarówno w Indiach, jak i na Sri Lance, w okresie od czerwca do sierpnia br. zmniejszą się zbiory, a to w związku z monsunem południowo-zachodnim, który ma się rozpocząć pod koniec maja br. Nie będzie to miało jednak zbyt znaczącego wpływu na rynek w skali roku.

Tagi


kauczuki
Wyświetlono: 1968

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej