Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Znaczące spadki cen na globalnym rynku amoniaku i mocznika

22.05.2015

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police z uwagą przygląda się sytuacji na światowym rynku amoniaku i mocznika. Dla firmy są to bowiem kluczowe surowce w kontekście własnej działalności produkcyjnej. Obydwa surowce zanotowały od początku tego roku wyraźne, dwucyfrowe spadki cen.

Jeśli chodzi o sytuację w segmencie amoniaku, to jak informują przedstawiciele Grupy Azoty Police, początek tego roku przyniósł dalszy spadek cen, zapoczątkowany jeszcze w listopadzie 2014 r. Od tego momentu, aż do końca marca br. rynkowa cena amoniaku spadła o ok. 32%. Najsilniejszą presję na cenę amoniaku u eksporterów wywarły ograniczona sprzedaż w USA oraz mniejszy popyt płynący z Indii (mniejsza produkcja nawozów) i z Azji Południowo – Wschodniej.

Jedynie w lutym br. nastąpił chwilowy wzrost ceny tego produktu o ok. 10 dolarów za tonę. Powodem takiego stanu rzeczy była zwiększona aktywność zakupowa do Stanów Zjednoczonych. Na rynku zaistniała także niedostateczna podaż z Egiptu (na cztery instalacje pracowała w lutym tego roku tylko jedna) oraz przerwy w załadunkach na Morzu Czarnym z uwagi na ograniczenia przesyłania amoniaku rurociągiem od rosyjskiego producenta Togliatti.

W marcu tego roku w segmencie amoniaku powrócił jednak trend spadkowy, za którym stała zwłaszcza mniejsza aktywność zakupowa kontrahentów z USA. Niekorzystne warunki atmosferyczne w wielu regionach Ameryki uniemożliwiały bowiem stosowanie amoniaku do celów rolniczych. Z uwagi na słabą koniunkturę gospodarczą w wielu regionach świata, mniejszy był również popyt na amoniak do celów technicznych.

Z kolei w odniesieniu do mocznika na rynku notowane były początkowo wysokie jego ceny. Od lutego 2015 r. pojawiać zaczęły się jednak sygnały prowadzące do obniżki ceny. Pochodziły one zwłaszcza z USA i Europy. Stopniowo, w czwartym kwartale ubiegłego roku, zaczął maleć znaczący import mocznika do Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Przyczyniło się do zatrzymania wzrostu ceny tego produktu. Także pogoda uniemożliwiała wysiewanie mocznika, a zapasy zgromadzone w magazynach nie pozwalały na kolejne dostawy.

Jak tłumaczą przedstawiciele Grupy Azoty Police, także inne rynki (np. Ameryka Płd.) nie wykazywały z początkiem tego roku większej chęci zakupowej w odniesieniu do mocznika, zaś Indie nie ogłaszały przetargów z powodu braku środków finansowych. Wyłączenia instalacji mocznika w Egipcie i na Ukrainie oraz ograniczenia w Trynidadzie nie wpłynęły znacząco na zmniejszenie światowej podaży. Wynikało to z dużej nadwyżki produkcyjnej w Chinach, Algierii i Katarze.

Początek prac wiosennych i intensywne wysiewy nawozów azotowych nie zatrzymały – w ocene analityków polickiej spółki - spadku ceny mocznika. Główne przyczyny takiego rozwoju sytuacji, to rosnąca światowa produkcja mocznika, zgromadzone duże zapasy w USA i Europie oraz brak popytu na tych rynkach, wynikający z niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo zaobserwowano brak aktywności zakupowej ze strony innych, dużych importerów, takich jak Indie i Brazylia.

Od początku roku cena mocznika obniżyła się o ok. 20%.

Wyświetlono: 1693

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej