Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Zielony wodór wykorzystany do produkcji metanolu

26.02.2019

Firmy Nouryon (dawniej AkzoNobel Specialty Chemicals) oraz Gasunie poinformowały o realizowanym przez siebie innowacyjnym projekcie. Rzecz dotyczy dostarczania zielonego wodoru do spółki BioMCN w celu produkcji odnawialnego metanolu z dwutlenku węgla. W ocenie zainteresowanych jest to kolejny krok na drodze do zrównoważonego rozwoju procesów w przemyśle.

Nouryon i Gasunie badają również możliwość konwersji zrównoważonej energii elektrycznej na zielony wodór za pomocą instalacji elektrolizy wody o mocy 20 megawatów w holenderskim mieście Delfzijl. Ostateczna decyzja w sprawie tego projektu spodziewana jest jeszcze w tym roku.

BioMCN połączy wodór z planowanego zakładu z dwutlenkiem węgla pochodzącym z innych procesów w celu produkcji metanolu odnawialnego, czyli surowca do biopaliw oraz różnych surowców chemicznych. W porównaniu z metanolem pochodzącym z paliw kopalnych pozwoli to na redukcję emisji nawet o 27 tys. ton CO2 rocznie.

- Zawarte przez nas partnerstwo jest ważnym krokiem w kierunku realizowania koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki dostawie zielonego wodoru możemy zastąpić gaz ziemny, jako surowiec i poddać recyklingowi emisje dwutlenku węgla w celu wyprodukowania nowych surowców i paliw, skutecznie przekształcając emisje CO2 w większą oszczędność węgla i pomagając Holandii w realizacji jej celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla – powiedział Søren Jacobsen, dyrektor zarządzający w BioMCN.

Knut Schwalenberg, dyrektor zarządzający ds. chemii przemysłowej w Nouryon dodał z kolei, że zielony wodór jest realistyczną alternatywą dla surowców kopalnych i umożliwia nowe formy kształtowania tzw. zielonej chemii.

- Infrastruktura gazowa odgrywa ważną rolę łącznika i stanowi ułatwienie w procesie transformacji energetycznej. W przyszłości będziemy w coraz większym stopniu transportować różne nośniki energii, takie jak wodór i gaz ziemny, przez nasze rurociągi. Jako niezależny operator sieci możemy podłączyć wodór od różnych dostawców w celu transportu do dużych klastrów przemysłowych w Holandii. Do 2030 r. sieć ta może mieć pojemność 10 lub więcej gigawatów – skwitował Gerard van Pijkeren, dyrektor zarządzający Gasunie New Energy.

Wyświetlono: 668

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej