Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Zielony wodór może być dostępny

30.06.2020
Zielony wodór może być dostępny

Koncern Evonik poinformował o swoich postępach w zakresie przygotowań do otrzymywania tzw. zielonego wodoru.

W ocenie przedstawicieli firmy, zielony wodór może być kamieniem milowym w transformacji energetycznej, zarówno jako paliwo bezemisyjne dla przemysłu i transportu, jak i kluczowy surowiec dla przemysłu chemicznego. Zielony wodór jest wytwarzany z wody przez elektrolizę przy użyciu energii elektrycznej powstającej ze źródeł odnawialnych. Wciąż jest on znacznie droższy niż konwencjonalny wodór, który otrzymuje się z metanu w procesie uwalniającym dwutlenek węgla. Oprócz wystarczającej ilości taniej energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, inwestycja w elektrolizer jest kluczowym czynnikiem opłacalnej produkcji zielonego wodoru.

Centralnym elementem elektrolizera, który ma duży wpływ na wydajność i niezawodność, jest membrana przewodząca jony. Evonik opracował niedawno nową membranę anionowymienną (AEM), która powinna przyczynić się do przełomu w elektrolitycznej produkcji wodoru. Tego typu membrana może umożliwić komercyjną realizację wysoce wydajnej i ekonomicznie opłacalnej technologii elektrolizy.

Membrana zawiera odporny polimer o doskonałej przewodności. To chemia polimerów kryjąca się za tą membraną jest kluczem do wydajnej elektrolizy.

Elektroliza z membranami anionowymiennymi ma wyraźne zalety w porównaniu z innymi procesami elektrolitycznymi, takimi jak konwencjonalna elektroliza alkaliczna z zastosowaniem membran (AEL) lub nowsza metoda elektrolizy membranowej z wymianą protonów (PEM), która jest wysoce zależna od surowców, takich jak metale szlachetne. Innowacyjna koncepcja AEM zmniejsza koszty inwestycji, ponieważ ogniwa stosowane do elektrolizy w warunkach alkalicznych nie wymagają metali szlachetnych. Dlatego można zastosować znacznie tańsze materiały. Inne cechy tej platformy elektrolizy AEM to wysoka gęstość prądu, bardzo dobra wydajność i duża elastyczność.

W ramach projektu badawczego konsorcjum wysoko wykwalifikowanych partnerów z przemysłu i organizacji badawczych planuje, buduje i testuje system elektrolizy AEM oparty na nowych membranach Evonik. Projekt będzie realizowany przez trzy lata i otrzyma dofinansowanie w wysokości około 2 milionów euro z unijnego programu badawczego „Horyzont 2020”. Oprócz Evonik, który dostarcza membranę AEM, innymi partnerami projektu są Shell (użytkownik wodoru), Enapter (inżynier instalacji do elektrolizera), Forschungszentrum Jülich (badania i rozwój w zakresie zespołów membrana-elektroda), Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii (katalizatory) oraz SINTEF, czyli niezależna organizacja badawcza w Norwegii, odpowiedzialna za koordynację projektu. Konsorcjum obejmuje zatem cały łańcuch wartości produkcji zielonego wodoru.

Wyświetlono: 2045

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej