Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Zastosowanie nanorurek węglowych będzie wzrastać

26.11.2018
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek nanorurek węglowych może być wart prawie 10 mld dolarów już za pięć lat.

MarketsandMarkets INC analizuje w swoim raporcie globalny rynek nanorurek węglowych. Uwzględnia nanorurki jedno- i wielościenne oraz metody ich otrzymywania: chemiczne osadzanie z fazy gazowej, katalityczne chemiczne osadzanie z fazy gazowej, wysokociśnieniowe osadzanie silnie sprężonego tlenku węgla. Nanorurki węglowe są używane w przez branżę elektroniczną, energetyczną, chemiczną, produkcję baterii oraz medyczną.

Aktualnie globalny rynek nanorurek węglowych wart jest 4,55 mld dolarów. W 2023 r., za sprawą dynamiki wzrostu rzędu 16,7% rocznie, sięgnąć ma 9,84 mld dolarów.

Nanorurki węglowe wyróżnia wysoka wytrzymałość na rozciąganie, która jest do 20 razy wyższa niż jest to w przypadku stali. Sprawia to, że nanorurki są odpowiednie do stosowania w tzw. lekkich materiałach, co ma znaczenie głównie w przypadku przemysłu lotniczego, obronnego i elektronicznego.

Wielościenne nanorurki węglowe są obecnie najczęściej stosowanym rodzajem nanorurek węglowych, m.in. sięga się po nie w ramach produkcji polimerów, urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz urządzeń medycznych, chemicznych i optycznych. Ten segment ma przed sobą także najwyższą dynamikę wzrostu na poziomie blisko 18% w kolejnych pięciu latach. Wielościenne nanorurki sprawdzają się w przezroczystych elektrodach elektroprzewodzących, w przewodzących foliach grzewczych, w nanocząsteczkowych tuszach przewodzących, w nanourządzeniach, wyświetlaczach, czujnikach chemicznych, w super akumulatorach, super kondensatorach, w magazynach energii, jak również w przemyśle solarnym i w materiałach termicznych.

Wysokie zapotrzebowanie na coraz różniejsze zastosowania, w tym na efektywne dostarczanie leków, emisję polową (tj. emisja elektronów z przewodnika lub półprzewodnika, która odbywa się pod działaniem silnego pola elektrycznego), interkonektory, czujniki, zastosowania biomedyczne i wiele innych, dodatkowo napędza globalny rynek, tym razem również dla jednościennych nanorurek węglowych.

Jeśli chodzi o metody otrzymywania, okazuje się, że metoda polegająca na chemicznym osadzaniu z fazy gazowej będzie wzrastać najdynamiczniej w okresie prognozy. Jednocześnie raport wskazuje, że metoda chemicznego osadzania z fazy gazowe była najpopularniejszą ze stosowanych metod w skali globalnej w roku 2017 z uwagi na aspekty ekonomiczne.

Pod względem geograficznym to Azja i Pacyfik rozwijają się najszybciej.

Takie firmy, jak Arkema; Arry International Group; Carbon Solutions; Cheap Tubes; CNT; OCSiAl; Hanwha Chemical; Nano-C; Cnano Technology; Toray International Group; Showa Denko KK oraz Continental Carbon Company są głównymi podmiotami działającymi na globalnym rynku nanorurek węglowych.

Wyświetlono: 4980

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej