Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Zapowiedziano duże inwestycje w ANWILU

17.10.2018
Zapowiedziano duże inwestycje w ANWILU

Blisko 1 mld zł zostanie zainwestowany w rozbudowę zdolności produkcyjnych instalacji do wytwarzania nawozów we włocławskim ANWILU.  Dodatkowo  PKN Orlen, właściciel spółki, rozważa wzmocnienie kapitału swoich strategicznych aktywów petrochemicznych poprzez zwiększenie mocy produkcyjnych instalacji PCW.

- ANWIL to jedna z najważniejszych firm w Grupie Orlen. Stawiamy na jej dalszy rozwój i nie planujemy sprzedaży. Mocna pozycja ANWILU ma kluczowe znaczenie zarówno dla rozwoju Grupy Orlen, jak również Włocławka i całego regionu kujawsko-pomorskiego. Dzięki realizacji inwestycji, ANWIL znacząco wzmocni swoją pozycję na rynku nawozów, a także w obszarze PCW. Finansowo skorzysta na tym zarówno Grupa Orlen, jak i samorząd lokalny, a także mieszkańcy w regionie – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Obecnie potencjał produkcyjny ANWIL w odniesieniu do nawozów azotowych wynosi ok.1 mln ton rocznie. Dzięki  rozbudowie instalacji w tym obszarze planowany jest wzrost produkcji  o 40%, czyli o kolejne 430 tys. ton. Przewidywany jest również wzrost asortymentu produkcji nawozów o cztery nowe produkty .

Aktualnie spółka zatrudnia blisko 1300 osób i jest jednym z największych pracodawców na Kujawach i Pomorzu. Po zrealizowaniu inwestycji nawozowej przybędzie kolejnych 200 nowych miejsc pracy, co oznacza wzrost o 15% w perspektywie 2021 r.

ANWIL jest też jednym z największych płatników podatków przekazywanych do budżetu miasta. Za 2017 rok spółka odprowadziła 110 mln zł podatku, z czego lokalnie aż 35 mln zł. W związku z rozwojem aktywów produkcyjnych we Włocławku wpływy z podatku lokalnie wzrosną do ok. 50 mln zł rocznie.

Stałym elementem strategii włocławskiej spółki jest też społeczna odpowiedzialność biznesu. ANWIL samodzielnie lub za pośrednictwem swojej fundacji korporacyjnej prowadzi intensywne działania z zakresu sponsoringu społecznego i dobroczynności, na realizację których przekazał łącznie w minionych trzech kwartałach ponad 800 tys. zł. Z kolei  na aktywności edukacyjne skierowane do szkół z Włocławka wydatkował w tym czasie ponad 50 tys. zł. W latach 2014-2017 Fundacja ANWIL dla Włocławka przekazała 3,3 mln zł na rzecz lokalnej  społeczności, zrealizowała ponad 180 projektów, co w rezultacie oznacza, że co drugi mieszkaniec Włocławka był beneficjentem programów przez nią wspartych.

Tagi


Anwil
Wyświetlono: 428

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej