Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

Zakłady Azotowe Chorzów z planem naprawczym

06.12.2017
Zakłady Azotowe Chorzów z planem naprawczym

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Zakładów Azotowych Chorzów podjęło decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki. Jest to element przyjętego „Planu naprawczego spółki na lata 2017-2027”. Plan ten zawiera działania  o charakterze ratunkowym, restrukturyzacyjnym, ale przede wszystkim rozwojowym.  W obszarze jego finansowania zakłada objęcie przez Grupę Azoty Puławy 3 600 000 akcji spółki po cenie nominalnej 10 zł za sztukę.

Zakłady Azotowe Chorzów od 2011 r. wchodzą w skład Grupy Kapitałowej Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy. W październiku 2017 r. zarząd Chorzowa wystąpił do Walnego Zgromadzenia o wyrażenie zgody na podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję dodatkowych akcji imiennych, skierowanych do oznaczonego odbiorcy, tj. Grupy Azoty Puławy, przy jednoczesnym wyłączeniu prawa poboru pozostałych akcjonariuszy. Po skutecznym objęciu akcji przez Grupę Azoty Puławy w podwyższonym kapitale zakładowym Zakładów Azotowych Chorzów jego kwota wzrośnie z 58,7 mln zł do 94,7 mln zł, a udział spółki dominującej wzrośnie z 94,32% do 96,48%.

– Wsparcie finansowe poprzez dokapitalizowanie spółki z Chorzowa pozwoli na wdrożenie modelu biznesowego, który zapewni stałą rentowność działalności podstawowej, ale też w przyszłości umożliwi implementowanie projektów i przedsięwzięć, które przyczynią się do zwiększenia wartości spółki – mówi Jacek Janiszek, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

– Misją Zakładów Azotowych w Chorzowie jest zapewnienie klientom możliwie najszerszego portfolio produktów i usług, zgodnego z ich oczekiwaniami. Dlatego naszym nadrzędnym celem strategicznym przy tworzeniu planu naprawczego było m.in. wdrożenie modelu biznesowego produkcji oraz dystrybucji produktów własnych i obcych w celu zbudowania kompleksowej oferty handlowej, pozostając oczywiście przez cały czas w synergii z Grupą Azoty. Jesteśmy przekonani, że jako jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw przemysłu chemicznego, będziemy postrzegani jednocześnie jako nowoczesny podmiot o solidnych fundamentach zarządczych, finansowych oraz organizacyjnych z ugruntowaną pozycją rynkową – ocenia Roman Kruszyński, prezes zarządu Zakładów Azotowych Chorzów.

Spółka ze Śląska prowadzi działalność w zakresie produkcji nawozów mineralnych, chemii technicznej (azotan potasu, chlorek sodu, węglan potasu, nadwęglan sodu), dodatków do żywności (azotan potasu spożywczy, wodorowęglan amonu, wodorowęglan sodu spożywczy, kwas cytrynowy, pirosiarczyn sodu ) oraz produktów oleochemicznych (kwas stearynowy, gliceryna surowa, destylowane kwasy tłuszczowe). Niestety od dawna zmaga się z pogarszającą się sytuacją finansową. Posiada wprawdzie płynność finansową i zobowiązania handlowe i budżetowe reguluje terminowo, jednak generuje straty i nie odnotowuje dodatnich przepływów finansowych. 

Wyświetlono: 661

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej