Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Zakłady Azotowe Chorzów rozpoczynają produkcję stearyny

21.09.2013

W Chorzowie uruchomiona została pierwsza w Polsce instalacja do produkcji stearyny z tłuszczów zwierzęcych. Produkt jest wykorzystywany w rozmaitych segmentach przemysłowych.

Dotychczas krajowy przemysł przetwórczy w stearynę z tłuszczów zwierzęcych zaopatrywał się w innych państwach, głównie z Europy Zachodniej oraz Azji. W ubiegłym roku rodzimi przetwórcy importowali ok. 17,6 tys. ton stearynowego kwasu technicznego o wartości ok. 18 mln euro. W pierwszym półroczu 2013 r. ta wielkość wyniosła blisko 8 tys. ton, a jej finansową wartość oszacowano na 7,6 mln euro. Stearyna swoje przeznaczenie znajduje m.in. w przemyśle tworzyw sztucznych, segmencie oponiarskim, farmaceutycznym, kosmetycznym, górniczym i chemicznym. Wykorzystywana jest przy produkcji świec, zniczy i zmiękczaczy. Uzyskuje się ją w wyniku przerobu technicznych tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych.

Od teraz podobne jej ilości, jeśli chodzi o poziom produkcji, mają być osiągane także na lokalnym rynku. Inwestycja na Śląsku to dzieło Zakładów Azotowych Chorzów, wchodzących w skład Grupy Azoty Puławy. Jej koszt wyniósł 65 mln zł, a budowa fabryki trwała ponad półtora roku.

Oddana do użytku instalacja dysponuje mocami wytwórczymi rzędu ok. 16 tys. ton rocznie. Na początku w śląskiej spółce możliwa będzie produkcja stearyny ciekłej i płatkowanej (rocznie ponad 13,2 tys. ton) oraz wolnej od metanolu gliceryny (rocznie blisko 2 tys. ton). Ta druga wykorzystywana jest m.in. w przemyśle tytoniowym, papierniczym i włókienniczym, a także służy do produkcji płynów hydraulicznych, klejów i uszczelniaczy i jest wyjściowym surowcem przy produkcji nitrogliceryny.

Technologia produkcji stearyny stosowana w Zakładach Azotowych Chorzów zakłada wykorzystanie procesu uwodornienia kwasów tłuszczonych otrzymywanych z tłuszczów zwierzęcych. Już teraz firma planuje także przerabianie olejów roślinnych.

Wyświetlono: 1382

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej