Artykuły - Przemysł chemiczny

Zagraniczne inwestycje w polskiej chemii

15.03.2018
Autor: Dominik Wójcicki
Zagraniczne inwestycje w polskiej chemii

– Polska stanowi najważniejszy region wzrostu dla koncernu Lanxess w Europie Środkowo-Wschodniej. Na tym rynku obserwujemy stabilny wzrost popytu na wysokiej jakości produkty, który jesteśmy w stanie w optymalny sposób zaspokoić, dzięki naszemu specjalistycznemu portfolio. Jako producent środków chemicznych odnotowaliśmy w ostatnich latach znaczny wzrost sprzedaży na polskim rynku. Od czasu ustanowienia własnej spółki handlowej na obszarze tego kraju w 2008 r. sprzedaż na rynku Europy Wschodniej wzrosła z 59 mln euro do 92 mln euro w 2016 roku, tj. aż o 56%. Ten pozytywny trend utrzymał się również w 2017 r. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku nasza sprzedaż wzrosła w Polsce o 26%, tj. z 70 mln euro w analogicznym okresie wcześniejszego roku do 88 mln euro na koniec trzeciego kwartału 2017 r. Wśród głównych czynników przyczyniających się do wzrostu sprzedaży na polskim rynku wyróżniamy działalność w dziedzinie wysokowydajnych tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego, elektrycznego i elektronicznego, a także w dziedzinie półproduktów chemicznych, pigmentów dla budownictwa oraz dodatków chemicznych – tłumaczy istotę działalności w Polsce Wolfgang Heuchel, dyrektor zarządzający w spółce Lanxess Central Eastern Europe.

Lanxess jak wiadomo nie posiada w naszym kraju zakładu produkcyjnego, więc traktuje go przede wszystkim jako miejsce zbytu towarów.

W podobnym tonie wypowiada się Boyan Georgiev, dyrektor ds. rozwoju biznesu (region Europa) w firmie Evonik, która także nie prowadzi w naszym kraju produkcji.

– Polska jest dla nas najważniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej i reprezentuje bardzo atrakcyjne miejsce biznesowe. Krajowy przemysł przeszedł w ostatnich latach udaną transformację i wiele polskich firm opracowuje dzisiaj lokalnie innowacyjne rozwiązania. Polska ma tradycyjnie silną chemię bazową oraz rolnictwo, ale widzimy tu również pozytywny trend w kierunku chemikaliów specjalistycznych. Ten dwutorowy rozwój rynkowy daje nam, jako wiodącej na świecie firmie, która oferuje specjalistyczne produkty chemiczne, doskonałe możliwości rozwoju własnego biznesu. Nasi partnerzy są albo liderami rynkowymi, albo prekursorami w poszczególnych dyscyplinach. W Polsce

posiadamy bardzo zrównoważony portfel produktów. Naszą działalność rozwijamy jednak nie tylko ze strony biznesowej, ale również akademickiej. Dzięki współpracy z uniwersytetami i instytucjami edukacyjnymi stawiamy impulsy innowacyjne już od szkolnej ławki, nawiązując w ten sposób kontakty z przyszłymi ekspertami z dziedziny chemii – podkreśla Boyan Georgiev z koncernu Evonik.

Brak inwestycji w Polsce ze strony największych globalnych koncernów chemicznych, przede wszystkim w produkcję podstawowych chemikaliów, to oczywiście efekt takiej, a nie innej sytuacji na globalnym rynku chemicznym. Europa już dawno przestała być preferowanym miejscem do rozwijania nowych projektów typu greenfield, związanych z chemikaliami masowymi. Wpływ na to mają przede wszystkim koszty produkcji, determinowane przez ceny surowców wsadowych oraz energii.

Spytany przez nas dwa lata temu o możliwość uruchomienia w jakiejś określonej perspektywie czasowej dużej instalacji produkcyjnej dla tworzyw sztucznych w Polsce, zagraniczny przedstawiciel koncernu Dow Chemical tylko się uśmiechnął i odpowiedział, że owszem firma jest zainteresowana podnoszeniem sprzedaży w naszym kraju i wprowadzaniem na tutejszy rynek coraz bardziej innowacyjnych granulatów, ale nie ma najmniejszych szans, by tutaj lub gdziekolwiek indziej w regionie zainicjowała inwestycję. Fakt, że istnieje w Polsce duże zapotrzebowanie na poliolefiny nie jest najmniejszym choćby argumentem za podjęciem takiego kroku, bo na Bliskim Wschodzie lub w Stanach Zjednoczonych można to samo wyprodukować o wiele taniej. Bliskość klientów, jeśli chodzi o taki wyrób, jak chemikalia masowe nie stanowi natomiast istotnej zalety.

Wyświetlono: 2882

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej