Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

Zaczęło działać Centrum Badawcze Nawozów

16.10.2015

Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach uruchomił Centrum Badawcze Nawozów. W opinii przedstawicieli Instytutu jest to najnowocześniejsza tego typu jednostka w Europie.

W uruchomionym właśnie Centrum Badawczym Nawozów opracowywane będą innowacyjne formuły nawozowe do wdrożenia na szeroką skalę przemysłową. Inwestycja objęła budowę wielofunkcyjnego obiektu przeznaczonego do prowadzenia badań nad nowymi technologiami wytwarzania nawozów mineralnych oraz częściową modernizację istniejących zasobów badawczych. Nowa jednostka Instytutu Nowych Syntez Chemicznych, o budżecie ponad 25 mln zł, powstała dzięki finansowaniu Unii Europejskiej.

- Dzisiaj polska branża nawozowa nie ma sobie równych w Europie. Oferujemy jej zupełnie nowe rozwiązania i dlatego powstało Centrum Badawcze Nawozów, które wyposażyliśmy w instalacje i aparatury unikalne na skalę światową – mówił podczas otwarcia inwestycji prof. Cezary Możeński, dyrektor w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych w Puławach.

- Za największe osiągnięcie XX wieku uznaje się wymyślenie nawozów sztucznych. To wg uczonych, najbardziej przełomowy wynalazek, dzięki któremu mogliśmy wyżywić aż tyle ludności na świecie. Otwarcie Centrum Badawczego Nawozów oznacza zatem, że uczestniczymy tutaj w Puławach w czymś naprawdę niezwykłym – dodał obecny na otwarciu jednostki Jerzy Buzek, chemik z wykształcenia i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Instytut Nawozów Syntez Chemicznych jest w naszej części Europy jedynym ośrodkiem zajmującym się badaniami nawozów na skalę przemysłową oraz jedynym w Europie Środkowo-Wschodniej, który bada i produkuje katalizatory. Wdrożenia Instytutu stosowane są obecnie we wszystkich wiodących zakładach chemicznych w Polsce. W ciągu ostatnich sześciu lat Instytut podwoił swoje przychody z 37 do 90 mln zł, zainwestował ponad 120 mln zł, a rok 2015 pod względem przychodu, jak podaje Cezary Możeński, może osiągnąć rekordowy pułap.

Oprócz Centrum Badawczego Nawozów w puławskim Instytucie uruchomiono w ostatnim czasie kilka innych, nowoczesnych i bardzo specjalistycznych laboratoriów: Laboratorium Wysokich Ciśnień, Instalację pilotową do badań procesów otrzymywania katalizatorów współstrącanych, Centrum Badań Procesów Ekstrakcji Nadkrytycznej, Laboratorium Tworzyw Biodegradowalnych i Laboratorium Związków Bioaktywnych w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wszystkie te jednostki charakteryzują się unikalnymi na skalę światową aparaturami laboratoryjnymi.

Instytut Nowych Syntez Chemicznych jest Instytutem Ministerstwa Gospodarki ukierunkowanym na wielką syntezę chemiczną, a w szczególności przemysł nawozowy. Swoje licencje sprzedaje do Rosji, Niemiec, Bułgarii, Czech, Chorwacji, na Ukrainę, Białoruś i Węgry. Jeszcze szersze grono odbiorców mają katalizatory – 18 krajów, w tym Kolumbia, Chile i USA.

Wyświetlono: 1232

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej