Nowości - Przemysł opakowaniowy z kraju

Zaawansowane roboty na targach Taropak

03.10.2019

Podczas targów Taropak w Poznaniu (3 września - 3 października 2019 r.) firma Universal Robots z Danii, na ofertę której składają się  usprawniające produkcję przemysłowe roboty współpracujące (coboty), dokonała krótkiej charakterystyki międzynarodowego rynku robotów.

W ocenie przedstawicieli Universal Robots, na rynku robotów dominują ciężkie, drogie i nieporęczne roboty – zaprojektowane przez inżynierów dla inżynierów. Roboty współpracujące (coboty) stanowią natomiast nową klasą robotów, ponieważ mogą pracować w bezpośredniej bliskości człowieka bez osłon bezpieczeństwa (po ocenie ryzyka). Tego rodzaju coboty są przygotowane, aby wypełnić lukę między obsługiwanymi w pełni ręcznie liniami montażowymi a całkowicie zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi. Nigdzie to nie jest tak oczywiste, jak w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, które do tej pory postrzegały automatyzację z wykorzystaniem robotów jako zbyt drogą i zbyt złożoną, aby ją w ogóle rozważać. W przeciwieństwie do swoich dużych poprzedników pracujących w klatkach w zakładach motoryzacyjnych i innych dużych liniach montażowych, coboty są lekkie, elastyczne, można je łatwo przenosić i wielokrotnie programować do realizacji nowych zadań. Mogą w ten sposób zmierzyć się z wyzwaniem stojącym przed firmami, które muszą dostosowywać się do coraz to bardziej zaawansowanych procesów, polegających na produkcji małych partii towarów i w krótkich seriach.

Universal Robots przedstawił przy tym własną ofertę w zakresie robotów współpracujących. Pierwszym produktem firmy z tej kategorii, wprowadzonym na rynek jeszcze w 2008 r., był model UR5 — przegubowe ramię robotyczne o sześciu stopniach swobody, które zrewolucjonizowało branżę robotów przemysłowych. UR5 waży 18 kg, ma udźwig do 5 kilogramów (11 lb) oraz promień zasięgu roboczego wynoszący 85 cm (33,5 in). W roku 2012 firma Universal Robots wprowadziła na rynek model UR10 o udźwigu wynoszącym 10 kilogramów oraz zasięgu 130 cm. Model UR10 został zaprojektowany według dokładnie tych samych zasad, co UR5, dzięki czemu jest tak samo elastyczny i łatwy w integracji z procesem produkcyjnym. W roku 2015 wprowadzono na rynek UR3 o udźwigu 3 kg oraz zasięgu 500 mm.

Podczas Taropaku premierę miał natomiast cobot o dużym udźwigu do zastosowań w automatyzacji współpracującej.

Seria UR16e łączy duży udźwig z zasięgiem do 900 mm i zapewnia powtarzalność na poziomie +/- 0,05 mm. Dzięki temu nadaje się do automatyzowania zadań, takich jak przenoszenie ciężkich materiałów, obsługa ciężkich elementów i obsługa maszyn.

- W czasach niepewnej sytuacji gospodarczej producenci muszą szukać elastycznych rozwiązań, aby zachować konkurencyjność. Dzięki UR16e jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowanie producentów na robota współpracującego, który będzie w stanie poradzić sobie z trudnymi zadaniami niezawodnie i efektywnie. Nowy produkt znacznie poszerza nasze portfolio i podsuwa producentom jeszcze więcej sposobów na podniesienie wydajności, sprostanie wyz­waniom związanym z niedoborami kadrowymi, a także rozwój działalności - powiedział Jürgen von Hollen, prezes Universal Robots.

UR16e prosto i szybko przyspiesza proces automatyzacji. Model ten można rozpakować, zamontować w wybranym miejscu i zaprogramować do wykonywania określonego zadania – i to w czasie krótszym niż jedna godzina. Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na powierzchnię, a także zasięgowi do 900 mm UR16e może być łatwo zintegrowany z każdym środowiskiem produkcyjnym, nie powodując przy tym zakłóceń na produkcji.

Wyświetlono: 2701

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej